Heger k otravám: V bezpečí je teď ten, kdo nepije tvrdý alkohol

Ani plošný zákaz prodeje alkoholu nevylučuje kvůli přibývajícím smrtelným otravám metylalkoholem ministr zdravotnictví Leoš Heger. Řekl to v Ostravě, kde se společně s policejním prezidentem Martinem Červíčkem zúčastnil jednání krizového štábu Moravskoslezského kraje. Právě tam zatím zemřelo na otravu metylalkoholem nejvíc lidí v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Leoš Heger.

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Leoš Heger. | Foto: Filip Jandourek

„Jediný člověk, který je v této situaci chráněn před rizikem, je ten, kdo prostě nebude pít tvrdý alkohol. Alespoň po určitou dobu, než se vše vyjasní,“ řekl ministr Leoš Heger na brífinku po jednání koordinační skupiny k výskytu závadného alkoholu v Moravskoslezském kraji.

Zdůraznil, že pokud bude obětí pančovaného alkoholu přibývat, je připravený zavést mnohem tvrdší kroky. Nevyloučil ani úplný zákaz prodeje alkoholu v rizikových regionech, například na Ostravsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krizový štáb MS kraje jednal se zástupci ministerstva zdravotnictví a vnitra o dalším posílení kontrol. Hostem Ozvěn dne byl první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, Jaroslav Hruška

„Až doběhne nějaká doba latence po našem příkazu, za dva tři dny, bude jasné, zda případů stále přibývá nebo začne ubývat. Pokud bude přibývat a ukazovalo by se, že je tím distribuční síť opravdu masívně infiltrovaná, tak by nezbývalo nic jiného, než vyhlásit dočasnou striktní prohibici,“ řekl Heger.

Zatím je ale podle prvního náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, Jaroslava Hrušky dočasný zákaz tvrdého alkoholu u stánků dostačující opatření. „Mrtvých přibývá, ale často jsou to lidé, kteří už jsou hospitalizovaní, jsou přiotráveni. Zásadní je, zda bude přibývat i nadále osob, které se přiotráví,“ uvedl.

Podle ministra Hegera nyní záleží také na tom, jak rychle policie případy vyšetří. Policejní prezident Martin Červíček zdůraznil, že právě kontroly a vyšetřování v Moravskoslezském kraji jsou klíčové pro vyřešení celé kauzy.

Policisté objevili ve Zlíně skladiště nelegálního alkoholu

Číst článek

„Policie vyšetřuje všechny případy na celém území ČR, které souvisí s touto kauzou. Samozřejmě naprosto klíčové je vyšetřování v Moravskoslezském kraji. Nejen podle dosavadních informací a poznatků, které máme dispozici, ale lze předpokládat i možná určitou návaznost na další případy. V tuto chvíli bych ale nechtěl více upřesňovat informace, protože je to ve velmi intenzivní fázi šetření,“ přiblížil.

Sociálnědemokratický hejtman MS kraje Jaroslav Palas z ČSSD po jednání krizového štábu uvedl, že kraj také ještě posílí kontroly prodejců lihovin.

Metylalkohol zabil už 18 lidí. Hasiči našli stopy jedu v polovině zkoumaných vzorků

Číst článek

„V tuto chvíli se ukazuje, že jsme schopni kontroly a prověrky zvládat sami. Došlo k určité nabídce hasičského záchranného systému, že by uvolnil některé lidi sboru na posílení těchto kontrol.“

Martin Knitl, bre, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme