Heger nemá na vyšší platy lékařů peníze. Odbory chystají protesty

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes znovu řekl, že zdravotníkům stát od ledna nepřidá více než 6 a čtvrt procenta. Definitivně tak potvrdil, že desetiprocentní navýšení, které původně stát sliboval, a které lékařské odbory požadovaly, není možné zaplatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR. | Foto: Filip Jandourek

Stát nemá na desetiprocentní zvýšení platů, jak původně sliboval. Musel by jinak od ledna omezovat péči.

„My jsme udělali nabídku, kterou pokádáme celkem za definitivní, protože přes veškeré sliby, které jsme dávali, tak situace se vyvíjí trošku jinak v sytému, a my si musíme zachovat určitou rezervu,“ vysvětlil Heger a upřesnil, jak bude zvyšování mezd u lékařů vypadat.

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři zvažují, jak dosáhnout zvýšení mezd

„My jsme se domluvili s nemocnicemi, že jim dáme příkaz, aby zvedli základní mzdy, které odpovídají tarifním mzdám, takovou technikou, jaká jim bude z hlediska personalistického a mzdového vyhovovat. Já si myslím, že nejčastěji to bude nějakým fixním příplatkem osobním k té tarifní mzdě, nebo to bude nějak posunem platových stupňů,“ popsal Heger.

Slibované desetiprocentní navýšení platů pak bude zřejmě až od poloviny příštího roku. Opozice kroky vlády kritizuje.

ČTĚTE TAKÉ: Lékařům a sestrám se zvýší plat zatím jen o 6 procent, navrhl Heger

„První pohled říká, že pan ministr slíbil 10 procent a tento slib nedodržel. Proč sliboval 10 procent, když na to nemá peníze. Druhý pohled říká, že od začátku všichni mohli počítat, že je to trošku podvod na zdravotní sestry a lékaře, že 10 procent nedostanou, a že také nemuseli dostat vůbec nic, protože tato vládní koalice běžně své sliby vůbec nedodržuje,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Lékařské odbory chtějí proti nižším mzdám protestovat už příští týden. Jakou budou mít případné demonstrace a protesty formu rozhodnou zítra.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme