Heger oznámí, kolik peněz dostanou nemocnice na příští rok

Ministr zdravotnictví Leoš Heger by měl dnes říct, kolik peněz příští rok dostanou nemocnice a lékaři od pojišťoven. Po poledni má zveřejnit návrh nové úhradové vyhlášky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

Už teď je jasné, že Heger přidá nemocnicím na platy lékařů a sester a na růst daně z přidané hodnoty. Ministr také pošle návrh úhradové vyhlášky zdravotníkům a ti můžou říct, kolik by od pojišťoven chtěli. Definitivní čísla to ovšem ještě nebudou, spíše půjde jen o mantinely pro další jednání.

„Předpokládáme, že objem peněz bude na úrovni roku 2010. Bavíme se o celkovém objemu peněz, neřešíme, jestli je nemocnice využije na růst platů nebo na něco jiného. To je vnitřní záležitostí každé nemocnice,“ řekl Radiožurnálu prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Úhradová vyhláška musí být hotová do konce roku. Domluvené zatím je, že centra pro léčbu rakoviny, léčbu roztroušené sklerózy nebo kardiocentra dostanou o 5 procent víc.

Rozhodovat musí ministerstvo, protože se lékaři a nemocnice s pojišťovnami v dohodovacím řízení nedomluvili. Vyhláška ale stejně dává možnost platit po dohodě s nemocnicemi jinak.

„V současné době jsou platby do nemocnic zálohové, každá nemocnice po uzavření účetního období teprve dojednává se zdravotní pojišťovnou dorovnání. To znamená, že se spočítá počet výkonů, které byly za ten rok provedeny a buď je tam doplatek z pojišťovny nebo naopak srážka. O tom se jedná zhruba v polovině následujícího roku,“ vysvětlil Gajdáček.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme