Heger: Peněz není dost a společnost se s tím musí smířit

Nemocnicím v Česku podle různých zpráv docházejí ke konci roku peníze, a musejí proto odkládat operace. Vyčerpaly totiž v některých případech limity, které stanovují zdravotní pojišťovny. Proti odkládání operací a omezování péče se dnes ohradila Česká lékařská komora. Profesní organizace lékařů také vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby zajistil zvýšení úhrad ve vyhlášce pro příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Ministr Leoš Heger ale tvrdí, že pacientům nějaké omezení péče a odkládání operací kvůli nedostatku peněz v nemocnicích nehrozí.

„Já nemohu vyloučit, že jednotlivé nemocnice mohou být v hospodářských problémech a že nemohou uhradit všechno, co by jejich pacienti potřebovali, ale myslím si, že je v Čechách dost nemocnic, které ty pacienty rády převezmou. Takže já nemohu souhlasit s tím, že by pacientům hrozilo nějaké nebezpečí,“ uvedl ministr v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger o tématu mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Na druhou stranu však, jak řekl, nepodceňuje situaci, která tvoří napětí ve zdravotnickém systému. Peněz podle něj není dostatek, což je dáno zčásti tím, že zdravotnický systém není úplně efektivní, a zčásti tím, že je podfinancovaný.

„Takže si myslím, že je potřeba, aby se s tím celá společnost smířila, že zdravotnictví žije v určité tenzi. Musí si s tím poradit zdravotníci, na které se klade obrovský nárok dlouhodobě, musí si s tím poradit pojišťovny, ale také společnost musí být připravená na to, že jestliže bude tenhleten stav pokračovat, a v příštím roce se to bude ještě mírně prohlubovat, tak ta situace samozřejmě bude pro pacienty méně příjemná, než v bohatých systémech,“ upozornil ministr.

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka zdravotní pojišťovny vybraly letos za devět měsíců o dvě miliardy více než loni, mají miliardové fondy a je prý jen politické rozhodnutí, zda tam budou peníze ležet nebo ne. S jeho tvrzením ministr Heger ale nesouhlasí.

„Podle údajů ministerstva zdravotnictví ten výběr není vyšší než v loňském roce, ten výběr naopak již nekryje v letošním roce náklady, které systém zdravotního pojištění má. Ty náklady jsou vyšší a už letos docházelo k čerpání rezerv pojišťoven, ty rezervy se průběžně snižují.“

„Dneska ještě nějaké rezervy mezi menšími zaměstnaneckými pojišťovnami jsou, na VZP už se ty rezervy dostávají k nule a v příštím roce už se budeme dostávat do deficitu,“ prohlásil Leoš Heger.

Deficit v systému veřejného zdravotního pojištění byl měl v příštím roce podle ministerstva zdravotnictví dosahovat asi pěti procent.

Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme