Heger: Prohibice se omezí jen v případě, že nebudou nové otravy

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera přichází omezení zákazu prodeje tvrdého alkoholu v úvahu až ve chvíli, kdy nebudou nové případy otravy metylalkoholem. Do té doby musejí právníci zvážit všechna rizika případného zmírnění opatření. Na tiskové konferenci po jednání krizového štábu Heger znovu potvdil, že v současné situaci byla prohibice jediným možným řešením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko ovládla prohibice. Policie kontroluje dodržování zákazu v baru | Zdroj: Reuters

„Je to jeden z hlavních úkolů krizového štábu, ale to řešení je poměrně složitá záležitost. Dnes bude schůzka právníků z několika resortů, kteří to dále budou podrobně zkoumat, jak je možno postupovat,“ oznámil Heger po jednání krizového štábu. Právníci se mají sejít večer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry tiskové konference krizového štábu a aktuální dění sledoval pro Odpolední Radiožurnál redaktor Nikola Bojčev

Ministr potvrdil, že kvůli zákazu prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent je v tuhle chvíli zmraženo ve skladech 20 milionů lahví alkoholu. Bude prý složité - s ohledem na riziko kontaminace metylalkoholem - vrátit lahve zpět na pulty obchodů.

Někteří obchodníci se už teď domáhají odškodnění za omezení podnikání. Většina prodejců ale prý reagovala na zákaz prodeje s pochopením.

„Já musím říct, že ta reakce prodejců a restauratérů byla naprosto skvělá. Ukázalo se, že hygienická služba a všechny státní orgány a policie mají skvělou autoritu a že opravdu ti lidé se tomu přizpůsobili. Velmi se jim omlouvám, my jsme to prostě museli udělat z hlediska bezpečnosti státu a chápu, že je to pro ně velmi nepříjemné,“ vysvětloval Heger.

Policie už kvůli metanolu obvinila 23 lidí. Stopa vede i do Polska

Číst článek

Ve vazbě skončili další dva podezřelí, tentokrát z Novojičínska. V jednom případě jde zřejmě o obchodníka, který prodal muži z Bílovce smrtící lihovinu, po jejíž konzumaci zemřel. U dalšího pachatele našli moravskoslezští policisté ilegální stáčírnu, přítomnost jedovatého metylalkoholu se však nepotvrdila.

Vazba byla podle předsedy novojičínského soudu Jiřího Hanzelky nutná. „Je dána důvodná obava, že by tyto osoby v případě ponechání na svobodě mohly ovlivňovat další osoby do této trestné činnosti případně zapojené nebo napojené. A také že by mohly ve vytýkané trestné činnosti případně pokračovat nebo dokončit trestnou činnost, pro niž jsou stíhány,“ potvrdil Radiožurnálu.

Výrobcům alkoholu se prohibice nelíbí. Dvě firmy už chtějí po kraji odškodnění

Číst článek

Mrtvých na otravu alkoholem může být až 23, u některých případů se stále čeká na výsledky pitvy. V péči lékařů je až 40 lidí. Za poslední den přibyly případy z Opavy, Českého Těšína, Ostravy, Písku a Prahy.

Nikola Bojčev, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme