Heger: Původ nebezpečného alkoholu zůstává nejasný, plošný zákaz prodeje zatím nebude

Úřady zatím nevědí, odkud pochází nebezpečný alkohol. Po jednání krizového štábu to řekl ministr zdravotnictví za TOP09 Leoš Heger. Plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu podle něj ale zatím nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žofínské fórum na téma Reformy v praxi českého zdravotnictví, Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

V souvislosti s metanolem zemřelo zatím 18 lidí. Heger potvrdil, že za posledních 24 hodin bylo hospitalizovaných dalších pět osob s podezřením na otravu - tři ve Zlíně, jeden v Příbrami a jeden v Písku.

Podle ministra stále není přesně potvrzeno, odkud nebezpečný alkohol pochází. „Zatím stále není jednoznačně možno ukázat na nějaký jasný vzor, i když se na tom intenzivně pracuje, zejména na straně policie,“ uvedl Heger.

Policisté provedli už na 5000 kontrol a ve 12 provozovnách zajistili lahve alkoholu, který půjde na rozbor, zda neobsahuje nebezpečné látky. Restaurace a obchody kontrolují také inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, hygienici a celníci.

Metanol zabil zřejmě už 18 lidí. Hasiči našli stopy jedu v polovině zkoumaných vzorků

Číst článek

Laboratoře mají podle Hegera dostatečnou kapacitu, která stíhá všechny vzorky prověřit. S testy pomáhají hasiči, kteří od středy zkontrolovali například 57 vzorků alkoholu z Moravskoslezského kraje. U více než poloviny byla zjištěna hladina metanolu, která je zdraví škodlivá.

Vláda už ve středu na doporučení krizového štábu rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích, který platí až do odvolání. Dnes Heger řekl, že o plošném zákazu prodeje lihovin se zatím neuvažuje.

„Zákaz je míněn pro všechny lihoviny nad 30 procent, a to jak pro rozlévané nebo lahvované, které jsou prodávány v mobilních zařízeních a stáncích,“ zopakoval.

Václava Marešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme