Heger ustoupil zdravotníkům, budou mít vlastní tabulku

Zdravotníci nepřijdou o tolik peněz, jak se plánovalo. Budou mít vlastní tarify a nebude se jich tedy týkat návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který má sjednotit a snížit tarify lidem pracujícím pro stát. Potvrdilo to dnes ministerstvo zdravotnictví. Lékařskému odborovému klubu to ale nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

Kvůli původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, který snižuje tarifní část platů zaměstnanců státní správy o deset až 43 procent, odboráři vyhlásily na 21. září demonstraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotníci nepřijdou o tolik peněz, jak se plánovalo. O platových tarifech hovořil v Ozvěnách dne ministr zdravotnictví Leoš Heger

Předseda lékařských odborů Martin Engel Radiožurnálu potvrdil, že stále vyzývají lékaře k výpovědi a odchodu do zahraničí, když nedostanou do konce roku přidáno.

“Skutečně nás návrhy nových platových tabulek urazily. Nevěříme ani tomu sdělení, že se bude jednat o výjimku pro zdravotnictví, protože si stále myslíme, že jejich přístup k tomu, že starší člověk je vlastně jenom zvýšený náklad, je prostě urážlivý. Jsou tam zkušenosti a léta praxe,“ uvedl Engel. O dalších krocích se lékařské odbory poradí zítra.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve vysílání Radiožurnálu řekl, že tyto protesty chápe, ale myslí si, že nejsou nutné.

“Říkal jsem od začátku, ještě než došlo k tomuto posunu, který se mi podařilo dojednat s panem premiérem, že tarifní tabulka bude jiná pro zdravotnictví. Už před tím bylo jasné, že k tak drastickému snížení platů dojít nemůže, protože pro to není důvod,“ uvedl Heger.

'Šetřit se bude, ale platy drasticky neklesnou'

Ministr teď čeká na návrhy jak odborů, tak zaměstnavatelů. O konkrétních úpravách platů má jednat s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) pravděpodobně v úterý.

“Není pochyb o tom, že ve zdravotnictví se šetřit bude, ale rozhodně to nebude něco, co se říkalo, že půjdou mzdy o 40 procent dolů. Tarifní tabulka, která bude doufám dojednána aspoň k mírné spokojenosti odborů, bude sice nižší, ale nakonec výslednou platovou úroveň příliš neovlivní,“ podotkl Heger.

Martin Hromádka, Lenka Jansová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme