Heger: V kauze Diag Human uspějeme s odvoláním

Česko se odvolá k vídeňskému a pařížskému soudu kvůli kauze Diag Human. Potvrdil to ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že na odvolání už jeho úřad pracuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (uprostřed), právní zástupce Tomáš Sokol (vpravo) a ředitel právního odboru ministerstva David Kotris (vlevo) | Zdroj: ČTK

Společnost Diag Human zažalovala Českou republiku kvůli více než desetimiliardovému odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou ze začátku devadesátých let. Rakouský a francouzský soud nedávno rozhodly, že Česko musí společnost odškodnit. Ve Vídni zabavili exekutoři tři umělecká díla, která půjčila Česká republika na výstavu.

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že arbitráž ještě neskončila. Exekutoři prý proto nemají právo český majetek v zahraničí zabavovat. Ministr Heger věří, že se to Česku podaří prokázat a pak bude chtít odškodnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel právního oddělení ministerstva zdravotnictví David Kotris v poledních Ozvěnách dne

„To, co se nyní děje, je velmi nestandardní situace. Ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že jeho odpor bude ve Vídni úspěšný a snažíme se proto připravovat nyní všechny dokumenty,“ řekl Heger.

„Přezkumné řízení v České republice stále běží, a proto není vykonatelné a nemůže dojít k exekuci v zahraničí. Diag Human sám dokládal argumenty a Česká republika se k tomu nemohla vyjádřit. My se k tomu teď vyjádříme prostřednictvím odvolání, k čemuž rakouský a francouzský soud dává možnost,“ dodal ředitel právního oddělení ministerstva zdravotnictví, David Kotris.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na mezinárodní arbitráže Vladimír Balaš v pořadu Stalo se dnes.

Podle odborníka na mezinárodní arbitráže Vladimíra Balaše by se měla Česká republika snažit pokračovat v řízení. „Trvat na tom, aby byl dotvořen revizní senát. Ten by potom, podle mého názoru, měl rozhodovat o tom, jestli byly splněny podmínky rozhodčí smlouvy. A mohl by vydat rozhodčí revizní nález. V této fázi by otázka mohla být řešena u příslušného českého soudu, který by mohl odpovědět na otázku, zda nález zruší, “ poznamenal odborník na mezinárodní arbitráže Vladimír Balaš.

Ministerstvo zatím nemá informace o tom, že by exekutoři zabavovali český majetek ve Francii. Ministr Heger také nepotvrdil, že by exekutoři mohli něco zabavit v USA, Velké Británii a dalších zemích EU, jak tvrdí bývalý majitel firmy Josef Šťáva.

Firma Diag Human se k aktuálnímu vývoji vyjadřovat nechce. Její právní zástupce Jan Kalvoda Rádiu Česko pouze napsal:

„Můj klient, společnost Diag Human v minulém týdnu oznámil, že až do vyřešení sporu se nebude k věci vyjadřovat. Toto stanovisko platí i pro mne, jenž jsem vázán povinností mlčenlivosti. Nemohu se k věci tedy jakkoli vyjádřit."

Igor Maňour, Ondřej Černý, Lenka Jansová, Alžběta Rákosová, Veronika Sedláčková, Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme