Heger zahajuje 'tour' po nemocnicích, chce představit reformy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové zahajuje cestu po nemocnicích, v nichž bude vysvětlovat své reformní kroky. Zároveň chce vyslechnout připomínky ředitelů i zdravotníků k zákonům, které v červnu dostanou k projednání zákonodárci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

Reforma zdravotnictví patří mezi priority vlády Petra Nečase (ODS). Něco už sněmovnou prošlo a další klíčové zákony mají jít do parlamentu na začátku června. Na jejich základě se mají změnit regule pro nemocnice i pojišťovny.

Leoš Heger (TOP 09) chce jako "muž kompromisu" získat pro své reformní kroky podporu zdravotníků, žádný z jeho předchůdců takové osvětové cesty po nemocnicích nepořádal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma zdravotnických reforem mluvili v Ozvěnách dne ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík

V Hradci Králové, kde své turné začíná, najde ministr vstřícné publikum, říká ředitel tamní fakultní nemocnice Roman Prymula:

„Potřebujeme vydiskutovat některé problematické kroky reformy takříkajíc naživo a myslím si, že tato cesta po nemocnicích k tomu přispěje. Je to krok, který je velice vítán.“

Z oněch problematických kroků Prymula zmínil hlavně nastavení systému úhrad pro příští rok. Podle představ ministra budou muset nemocnice od příštího roku přejít z rozpočtů na platby za diagnózu.

„Hovoří se o tom, že tady bude systém DRG přes jednotnou sazbu, a tady my vidíme celou řadu problémů. Velké nemocnice by byly znevýhodněny, nebo by nemohly přijímat komplikované pacienty, jak to dělají doposud z menších zařízení,“ vytknul ředitel.

Reformy jako celek ale podle něj jdou správným směrem. „Nám se kupříkladu nelíbí, že bychom prostředky, které budeme vybírat, měli potom alokovat pojišťovnám, ale to jsou kosmetické detaily, které je možno projednat. Obecně si myslím, že principy jsou správné,“ dodal Prymula.

Hegerův stranický kolega odmítá, že by reforma nebyla v koalici projednaná

Zdravotnická reforma však není jen tématem pro odborníky, ale také politikum. A vypadá to, že při prosazování změn nemusí mít ministr Heger potíže jen s opozicí, ale možná i ve vládní koalici.

Předseda Věcí veřejných Radek John v České televizi uvedl, že očekává velké rozpory, protože reforma není projednaná uvnitř koalice.

To ale ve vysílání Radiožurnálu rezolutně odmítl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj se Věci veřejné debat o reformních zákonech na posledních dvou jednáních K9 aktivně účastnily.

Lídři koalice se dohodli na řešení vládní krize. Jak dlouho vydrží? (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John) | Foto: ČTK

„Na první byly drobné výhrady, pan ministr své materiály doplnil a už na druhé K9 odcházely všechny tři koaliční strany velmi spokojené. Dokonce se dohodlo to, že kvůli pěti základním zdravotnickým zákonům, které mají jít do vlády teď na začátku června, by měla zasedat mimořádně Poslanecké sněmovna,“ řekl Gazdík.

Nejmenší vládní strana chce podle něj „kopáním“ do koaličních partnerů, v tomto případě do ministra zdravotnictví, překrýt vlastní problémy. „To nepovažuji za příliš šťastné vzhledem k tomu, že by nám mělo spíše jít o věcnou podstatu zdravotní reformy než o politikaření,“ podotkl Gazdík.

Monika Rybáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme