Hegerově dohodě s lékaři hrozí smetení odboráři z regionů

Ministr zdravotnictví Leoš Heger krizi v resortu ještě definitivně nezažehnal. K dohodě, kterou uzavřel s Lékařským odborovým klubem a Českou lékařskou komorou, se mají vyjádřit předsedové okresních odborových organizací. Sejdou se v Praze po poledni a nikdo si netroufá odhadovat, jak to dopadne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Filip Jandourek

Návrh se nelíbí lékařům hned v několika krajích. Argumentují například tím, že neobsahuje žádné záruky, že ho stát dodrží. Navíc slibované zvýšení platů připadá některým doktorům nedostatečné.

První místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová tvrdí, že zatím nelze odhadnout, jak se jednotlivé místní organizace k dohodě nakonec postaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Voleman z LOK vysvětluje Radiožurnálu, proč nelze přistoupit na kompromisy

„Spíš převládá to radikální křídlo, že podmínky nejsou přijatelné. Samozřejmě když se začalo jednat 28. ledna, bylo toho prostoru strašně málo a na podmínkách se nedalo pořádně domluvit. Peníze ve zdravotnictví jsou a toto memorandum absolutně žádné poměry ve zdravotnictví nenarovnává,“ tvrdí Vedralová.

Také člen předsednictva Lékařského odborového klubu Milan Voleman si myslí, že na jednání převládnou hlasy nespokojených lékařů a odbory na dohodu nepřestoupí: „Tendence v regionech jsou víceméně radikální,“ říká.

„Ta smířlivější tendence byla o tom, že ustoupíme ze svých původních požadavků. A naše původní požadavky, když to zvulgarizuji na peníze, byly 8 až 12 tisíc. Teď je nabízeno 5 až 8. To už není ústupek, to je veliké stažení a myslím si, že to nebude přijato.Toto memorandum těm původním požadavkům, pro které ti lidé vstupovali do akce a dali výpověď, je velmi vzdálené,“ upozorňuje Voleman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident ČLK Milan Kubek upozornil, co již akce lékařům přinesla

Prezident České lékařské komory Milan Kubek stažení výpovědí lékařům doporučuje: „Největší výhra je v tom, že podmínky v českých nemocnicích pro lékaře už nikdy nebudou tak otrocké jako dosud. Dojde k omezení přesčasové práce, zvednou se platy lékařů, lékaři nebudou existenčně závislí na přesčasové práci,“ tvrdí.

Šéf resortu Leoš Heger Radiožurnálu řekl, co by se stalo, kdyby odboráři dnes dohodu nepodpořili a výpovědi nestáhli: „Potom by zůstaly v platnosti i ty naše sliby, které znamenaly rovněž navýšení 5 až 8 tisíc na lékaře, ale ne cestou tarifů. Protože v takovém případě, kdyby ten LOK v té akci pokračoval, vláda navýšení tarifů neschválí.“

Heger lékařům slíbil, že jim na mzdy pošle téměř celé dvě miliardy korun a změní platové tabulky. Doktoři by tak měli dostat přidáno pět až osm tisíc korun měsíčně.

Milan Kopp, Lenka Jansová, Jakub Šídlo, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme