Spiknutí proti nám, hodnotí končící hejtman krajské koalice bez ANO. Označil je za ‚mišmaš‘

Přestože vládní hnutí ANO získalo nejvíc hlasů v celkem deseti krajích, při sestavování koalic neuspělo. „ANO vyhrálo, ale je demokratické, že se daly dohromady jiné strany. Nebylo to o rychlosti složení koalic, bylo to o komplotu,“ shrnul dosavadní olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) pro Český rozhlas Plus svůj postoj.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a hejtman Olomouckého kraje za hnutí ANO Ladislav Okleštěk | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zisk z krajských voleb dokázalo hnutí ANO proměnit zatím jen ve třech případech – hejtmany bude mít v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Podle Oklešťka je to smutné a jde o spiknutí ostatních. „Mrzí mě to. Ale myslím si, že volič není hloupý a nezapomíná,“ varuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komplot a spiknutí proti hnutí ANO. Byli jsme moc slušní, komentuje krajské koalice končící hejtman

Okleštěk připomíná, že hnutí ANO dostalo v Olomouckém kraji 27,1 procent hlasů.

„To je nejvíc v za celou dobu, co chodíme k volbám. Měli jsme druhý nejlepší volební výsledek v České republice a získali 18 mandátů. Přemýšlel jsem, jestli jsme opravdu někoho nezklamali, některou skupinu zastupitelů, voličů… Opozici samozřejmě zklamete vždycky, ale tady zvítězila touha po moci a touha nějakým způsobem odstavit hnutí ANO,“ míní končící hejtman. Vzniklá koalice je podle Oklešťka mišmaš, který bude těžko hledat programovou shodu.

Podle Víta Rakušana, předsedy hnutí STAN, by si ale mnozí hejtmani z hnutí ANO měli nejprve sami sáhnout do svědomí a zhodnotit, jak se doposud chovali k opozici, jak kraje vedli a zda se protekcionisticky nestavěli k městům a obcím, kde starostovali jejich lidé.

„Kdyby ANO bylo ochotno diskutovat o změně volebního systému, kdy u nás nefunguje prostý poměrný systém a některé naše hlasy jsme tím ‚darovali‘ hnutí ANO, tak by situace byla jiná,“ míní Rakušan.

Olomoucký kraj povedou Piráti se STAN, ODS a Spojenci. Okleštěk míří s ANO do opozice

Číst článek

„Ve většině krajů se ukázalo, že demokratická opozice má v současné době většinu a už není vůle spolupracovat s ANO. Je to možná i zkušenost s vládou jejich hejtmanů. V mnoha regionech se ukazuje, že hnutí nemá koaliční potenciál,“ připomíná.

Příčiny by přitom hledal v lidské rovině a v chování nejsilnější vládní strany za poslední čtyři roky: „Je to kvůli různým krokům ANO, práci v celostátní politice, bohorovnosti, ignorování opozice a nekomunikativnosti.“

Okleštěk ale oponuje – sám prý sebereflexi udělal. Upozorňuje, že v Olomouckém kraji, v jehož čele po volbách končí, se koalice utvořila napříč politickým spektrem. „Od levice po pravici, od konzervativních stran… je to prostě takový mišmaš, který se nějak rozhodl. Budou ale těžko hledat programovou shodu,“ domnívá se.

Šéf Starostů a nezávislých nicméně tvrdí, že v rámci nově vznikající koalice vzniká programové prohlášení a na zhodnocení jeho výsledků je čas až v dalších volbách.

Podle průzkumů Babišovo hnutí ztrácí

Poslední volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi ukázal, že volby do sněmovny by v září vyhrálo hnutí ANO se 24,5 procent hlasů, dál ale ztrácí. Aktuální zisk je nejhorší od voleb v roce 2017.

Druhé místo drží s 19 procent Piráti a třetí je ODS s 13,5 procenta a na čtvrté místo se dostalo hnutí STAN, které od srpna posílilo na 9,5 procenta. Piráti a Starostové aktuálně jednají o možné koalici v nadcházejících volbách.

„Ladíme, jsme před hlasováním v Pirátské straně. Jednoduché to určitě nebude,“ říká k tomu Rakušan.

Průzkumy ale není třeba brát příliš vážně, myslí si Okleštěk. Na otázku, zda vnímá koalici dvou opozičních stran jako hrozbu, odpovídá: „Ty strany zjistily, že samostatně nějakou sílu nemají. Není třeba podceňovat žádný politický subjekt, ale chovat se ke všem normálně.“

A vrací se znovu ke krajským volbám. „My jsme to v Olomouckém kraji dělali, akorát se nám to vymstilo, protože jsme byli moc slušní.“

Renata Kropáčková, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme