Hejtman Rozbořil mimořádné zastupitelstvo nesvolá, o důvěru požádá jen ČSSD a KSČM

Mimořádné zasedání zastupitelstva Olomouckého kraje zatím nebude. Hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD se s kluby zastupitelů jednotlivých stran chce během následujících dní sejít zvlášť. Oznámil to po dnešní schůzce s předsedy klubů. Pro hejtmana Rozbořila obviněného z podplácení je teď nejdůležitější podpora koaliční KSČM.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD)

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) | Zdroj: ČTK

„Já jsem o důvěru požádal klub ČSSD a klub KSČM jako koaliční partnery. Ostatní kluby, pokud by hlasovaly na zastupitelstvu o mé důvěře, tak jsou v celkem prekérní situaci, protože si musíme uvědomit, že pro tuto koalici a pro mě v tom prvopočátku nehlasovaly,“ řekl Rozbořil.

Komunisté chtějí po sociálnědemokratickém hejtmanovi vysvětlení jeho role v takzvané olomoucké korupční kauze. Jednat s ním budou příští pondělí. Podle krajského šéfa KSČM Alexanda Černého do té doby nerozhodnou, jestli hejtmana ve funkci podpoří.

Olomoucká kauza se zřejmě týká ovlivňování některých trestních věcí a úniků informací ze spisů, což podle detektivů negativně dopadlo na vyšetření případů. Dotknout se to mohlo údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavby jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

„My jsme v situaci, kdy máme informace jen ze sdělovacích prostředků, žádné nadstandardní informace nemáme. Jak to bude probíhat, nejsem v tuto chvíli schopen říct. Prostě budeme čekat, s čím přijde náš koaliční partner na jednání,“ uvedl Černý.

O svolání mimořádného zastupitelstva požádala opozice. „My jsme o to jako klub požádali a zároveň využijeme nabídky pana hejtmana, že si ho pozveme na náš klub,“ řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Bořivoj Šarapatka. Aby hejtman mimořádné zasedání svolal, musela by o to požádat třetina z pětapadesáti zastupitelů.

Policie hejtmana obvinila z podplácení v takzvané olomoucké korupční kauze. Rozbořil obvinění popírá a podal proti němu stížnost. Předseda sociálních demokratů Sobotka již požadoval Rozbořilovu rezignaci, ani po několikahodinovém pátečním jednání ale se žádostí neuspěl. Hejtmana podpořil i krajský výbor strany.

Vedle Rozbořila čelí obvinění také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langera.

ČRo, Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme