Vláda podpořila snížení platů starostům a hejtmanům z řad zákonodárců

Nižší platy by mohli brát komunální zastupitelé, kteří jsou zároveň členy vlády nebo Parlamentu. Vláda podpořila návrh, který vypracovali poslanci hnutí ANO. Podle novely by takoví zastupitelé brali jen 40 procent svého současného platu. Zbytek peněz by šel do rozpočtu obce nebo města. Návrh musí ještě posoudit sněmovna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Do komunálu nám kandiduje 127 poslanců. Lidi, kteří mají dokonce tři funkce, by neměly brát tři platy,“ zdůvodnil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, proč chce novinku zavést.

Podobný návrh od Pirátské strany přitom letos v květnu kabinet zamítl. Podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka neřeší novela hnutí ANO kumulaci funkcí komplexně.

Se to tak sešlo, říká Rath, který kandiduje do Senátu i komunálu. Kdo další chce kumulovat funkce?

Číst článek

„Vláda Andreje Babiše zkopírovala návrh, který jsme připravili, akorát ho rozdělili do tří různých zákonů a vypustili některé ochranné mechanismy, které jsme tam měli, protože nám zejména vadily dozorčí rady, ve kterých sedí někteří političtí představitelé. Někdo tomu říká politické trafiky. Berou miliony korun ročně,“ vysvětlil Radiožurnálu Michálek.

Poslanec ČSSD a zároveň hejtman Vysočiny Jiří Běhounek kandidující v komunálních volbách tvrdí, že by se změnou problém neměl.

„Když je tam závist, prosím. Doteď jsem rozděloval poslanecký plat. Když ho sníží na 40 procent, tak ho asi rozdělovat nebudu. Neprodělám na tom. Prodělají na tom ti, kdož měli ode mě mnohé prebendy z toho, že se platu zříct nemůžete. Ze zákona ho musíte přijmout a musíte ho zdanit a pak si s ním dělejte, co chcete,“ řekl Běhounek.

Poslanci si od příštího roku přijdou nejméně na 82 tisíc korun měsíčně. Minimální odměna hejtmanů bude 110 tisíc korun.

Linda Nguyenová, Veronika Šírová, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme