Hejtmanem Vysočiny se stal Vítězslav Schrek. Pětičlenná koalice má 32 z 45 křesel

Novým hejtmanem Kraje Vysočina ve středu zastupitelé na ustavujícím zasedání v Jihlavě zvolili krajského volebního lídra ODS a Starostů pro občany Vítězslava Schreka, ředitele domova pro seniory ve Velkém Meziříčí. V čele kraje nahradil Jiřího Běhounka, který byl za ČSSD hejtmanem tři volební období. Vysočinu v následujících čtyřech letech povede koalice ODS se Starosty pro občany, Pirátů, Starostů pro Vysočinu (STAN a SNK ED), KDU-ČSL a ČSSD.

Jihlava (Aktualizováno: 11:49 18. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Schrek z ODS | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Nový hejtman po zvolení ve veřejném hlasovánm nejprve poděkoval předchozím zastupitelům a hejtmanu Běhounkovi.

„Nastupuji s velkým odhodláním, ale také s patřičným respektem. Doba, kterou jako společnost procházíme, není úplně lehká, nicméně věřím, že pokud budeme usilovně pracovat, že zvládneme provést kraj i takto nelehkou dobou,“ řekl Schrek.

První náměstkyní se v souladu s koaliční dohodou stala Hana Hajnová za Piráty, která bude mít na starost místní rozvoj. Její stranický kolega Jan Břížďala se stal radním pro školství a informační technologie. Za Starosty pro Vysočinu se stal náměstkem pro zemědělství starosta Pacova Lukáš Vlček a radním pro cestovní ruch a kulturu starosta Telče Roman Fabeš.

Schrek jako politik

Padesátiletý Vítězslav Schrek v komunálních volbách v roce 2002 neúspěšně kandidoval jako nestraník za Stranu zelených. Od roku 2004 je členem ODS. V roce 2006 byl zvolen zastupitelem města Jihlava, mandát obhájil ve volbách v letech 2010, 2014 a 2018.

Jako uvolněný starosta města Fabeš zřejmě skončí v únoru příštího roku. Vlček termín změny svého působení ve funkci starosty neupřesnil. Koaliční dohoda ale počítá s tím, že uvolnění členové krajské rady nebudou mít další uvolněné funkce.

Lidovci vyslali do rady Miroslava Houška, který se stal náměstkem pro ekonomiku, dopravu a silniční hospodářství. Radním pro sociální věci bude Jan Tourek, starosta Světlé nad Sázavou, který je připravený po schválení městského rozpočtu místo starosty opustit.

Za koalici ODS se Starosty pro občany usedne v krajské radě jako radní pro majetek dlouholetý starosta obce Police na Třebíčsku Karel Janoušek, který starostenskou funkci začal od středy vykonávat jako neuvolněný.

ČSSD má v radě náměstka pro zdravotnictví Vladimíra Novotného. Sociální demokrat Martin Hyský se stal po dlouhé debatě a řadě protinávrhů uvolněným předsedou nově zřízeného Výboru pro rozvoj strategických projektů, životního prostředí a udržitelný rozvoj.

Opozice placenou funkci označila za politickou trafiku. Podle hejtmana Schreka bude výbor řešit náročné projekty včetně Veřejné dopravy Vysočiny a placeného předsedu si zaslouží.

Celkem 32 křesel

Krajská koalice má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 32 křesel. V opozici skončila stejně jako v minulosti KSČM se třemi mandáty a hnutí ANO, které krajské volby konané 2. a 3. října na Vysočině vyhrálo a získalo deset mandátů.

Volení hejtmanů

Vysočina byla jedním ze dvou posledních krajů, kde zbývalo zvolit hejtmana. Nové vedení už chybí jen v Karlovarském kraji. Noví zastupitelé tam minulý týden složili slib, ale vedení kraje nevolili, protože jednání o koalici stále pokračují. Ustavující schůze bude pokračovat ve čtvrtek.

Za ANO byl ve středu na hejtmana navržený volební lídr a také dosavadní náměstek hejtmana Martin Kukla. Ve volbě získal hlasy svých spolustraníků a komunistů.

Před čtyřmi lety vytvořila krajskou koalici sociální demokracie, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu.

S termínem středečního ustavujícího jednání se čekalo na rozhodnutí soudu, který posuzoval stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na neplatnost volby. Koalici chyběl v říjnových volbách k překročení pětiprocentní hranice a zisku dvou mandátů v zastupitelstvu jediný hlas. Soud stížnost zamítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme