Hejtmanem Kraje Vysočina je potřetí za sebou Jiří Běhounek, potvrdili zastupitelé

Hejtmanem Kraje Vysočina byl v úterý na ustavujícím zasedání nového krajského zastupitelstva potřetí za sebou zvolen Jiří Běhounek, nestraník za ČSSD. Hlasovalo pro něj 38 ze 45 přítomných zastupitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Běhounek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Běhounka při volbě za novou koalici navrhl předseda zastupitelského klubu ČSSD Vladimír Novotný. Podle něj je důvodem pro znovuzvolení například jeho dosavadní práce v čele kraje od roku 2008.

„Jedním z těch důvodů je i koaliční dohoda čtyř politických subjektů. Ty politické subjekty jsou Česká strana sociálně demokratická, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu,“ doplnil.

Ve volbách vítězná ČSSD má v radě kraje pět mandátů, hnutí ANO obsadilo dva a dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu po jednom mandátu.

Koalice na Vysočině. Čtyři strany podepsaly dohodu, hejtmanem bude potřetí Běhounek

Číst článek

Statutárním náměstkem hejtmana byl zvolen Pavel Franěk (ANO). Dalšími čtyřmi náměstky se stali Vladimír Novotný (ČSSD), Josef Pavlík (ANO), Jana Fischerová (ODS) a Pavel Pacal (koalice Starostové pro Vysočinu). Devítičlennou radu kraje doplnili sociální demokraté Jana Fialová, Martin Hyský a Jan Hyliš.

Franěk bude spravovat resort sociálních věcí a neziskových organizací. Novotný bude dohlížet na zdravotnictví, Pavlík na majetek a finance, Fischerová na kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a mezinárodní vztahy a Pacal na regionální rozvoj. Fialová je radní pro školství, mládež a sport, Hyský má resort lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí a Hyliš povede krajskou dopravu a silniční hospodářství.

Běhounek proslul souběhem funkcí

Běhounek v čele Kraje Vysočiny stojí osm let. Jím vedená ČSSD sestavila po vítězných krajských volbách v roce 2008 jednobarevnou krajskou radu podporovanou komunisty. Zástupci KSČM poté zasedli v řadě nově vytvořených placených funkcí.

Obdobná situace nastala po volbách v roce 2012, kdy na Vysočině vznikla menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM. Komunisté opět dostali placené funkce předsedů výborů a komisí.

Jiří Běhounek je zároveň poslancem za ČSSD. Staronový hejtman Vysočiny obecně proslul souběhem funkcí. V současné době je kromě zmíněných pozic i členem zastupitelstva Pelhřimova, předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, prvním místopředsedou rady Asociace krajů a předsedou regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod.

Je i uznávaným ortopedem. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze a od roku 2001 působí jako vědecký sekretář České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

V letech 1985 až 1989 byl Jiří Běhounek členem KSČ. Nyní je nestraník, dlouhodobě ale kandiduje za ČSSD.

ČTK, Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme