Hejtmani chtějí navýšení rozpočtu sociálních služeb

Hejtmani všech krajů včetně pražského primátora osloví dopisy poslance kvůli navýšení rozpočtu na sociální služby. Požadují, aby se na ně v rozpočtu na příští rok vyčlenilo tolik peněz, kolik stály letos. Na dnešním jednání Rady Asociace krajů v Plzni to řekl její předseda Michal Hašek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Foto: www.radio.cz

Potřeba šetřit v souvislosti s napjatým státním rozpočtem se v různé míře projeví v příštím roce v mnoha oblastech. Přestože mnozí ekonomové chválí úsporné kroky ministerstva financí a mají za to, že spravedlivou měrou dopadnou na všechny, ozývají se i hlasy kritické.

Varují před tím, že některé škrty mohou vážně ohrozit chod některých potřebných institucí. Hejtmani varují, že pro sociální služby se počítá s částkou, která nedosahuje ani poloviny letošních nákladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová v Ozvěnách dne mluvila o nutnosti navýšení

Krajští představitelé dnes v Plzni o tom, co považují za kritickou situaci, jednají s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou.

Návrh státního rozpočtu počítá pro sociální služby s částkou přes 3 miliardy korun, označila hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová v Ozvěnách za nedostačující. "Tento nízký příspěvek charakteru 45 % zdaleka nemůže stačit. Je třeba, aby na to poslanci ve druhém čtení pamatovali."

Ohrožení provozu

V případě, že nedošlo k žádnému zvýšení plateb na sociální služby, znamenalo by to ohrožení provozu sociálních zařízení pro seniory a lidi potřebné, kteří jsou v těchto ústavech umístěni.

"Jsou to především služby pro seniory, ale i lidi zdravotně postižené, kteří potřebují rehabilitační služby, nebo pro lidi mentálně postižené.," připomněla Emmerová. "Je také potřeba zvážit, že počet seniorů bude stoupat, jak napovídá demografický vývoj," připomněl hejtmanka.

Emmerová také řekla, že navýšení nepodařilo obhájit navýšení prostředků ministru práce a sociálních věcí. "Pan ministr Šimerka spoléhá na poslaneckou aktivitu, že sněmovna po další argumentaci přesune prostředky do příslušné kapitoly."

"Každý člověk, napříč politickými stranami, si musí uvědomit, že jde o závažnou věc. Pokud by se nepodařilo toto zajistit, ohrozí se existence některých lidí, a to zkrátka nemůžeme připustit," apelovala Emmerová.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme