Hejtmani chtějí s vládou řešit propad v daňových příjmech

Asociace krajů kritizuje vládu za výběr daní v letošním roce. Hejtmani očekávají, že kabinet – a především ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO – s nimi bude propad v daňových příjmech řešit. Podle šéfa asociace Michala Haška z ČSSD se zatím vybralo o 15 až 20 procent méně, než se předpokládalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. Sjezd ČSSD v Praze, Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

Zlepšení výběru daní přitom bylo jednou z priorit vlády.

„Bohužel se ministerstvu financí, respektive daňové správě zatím nedaří vybírat v letošním roce daně. Zaznamenáváme pokles v distribuci daňových výnosů, který dosahuje zhruba 15 až 20 procent oproti očekávání. Určitě je to situace, kterou budou muset řešit české veřejné finance jako celek,“ potvrdil Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propadu v daňových příjmech krajů mluvili hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) a místopředseda rozpočtového výboru Jan Volný (ANO)

Podle Generálního finančního ředitelství je ale na bilancování celkových ročních příjmů brzo.

Výnosy z daní by se podle mluvčí Petry Petlachové měly postupně dostat na úroveň předchozích let.

„Vývoj převodů prostředků odváděných do rozpočtu obcí z výnosů daní je počátkem roku vždy nevyrovnaný, nelze proto dělat ze současného poklesu závěry. Aktuální březnová čísla nám však naznačují zlepšující se trend,“ přiblížila.

Příjmy z daní klesají, přestože k tomu podle ekonomů není důvod. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Volného (ANO) je potřeba hledat příčiny v minulosti.

Podle krajů je situace vážná

„Na podzim 2013 se pozastavily výplaty DPH a pohyb DPH, protože probíhala velká finanční kontrola zaměřená právě na případné neplatiče a podvodníky, a pohyb DPH se potom přelil do ledna a února 2014. To znamená, že pokud srovnáme rok 2014 a rok 2015, je tam citelný propad,“ vysvětlil.

„Druhý důvod je, že se projevily kroky, které vláda udělala, a to je snížení DPH na knihy, léky a dětskou výživu. Třetí faktor je, že rapidně klesla cena pohonných hmot,“ dodal Volný.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) ale upozorňuje, že situace je opravdu vážná. Konec prvního čtvrtletí je podle něj posledním termínem, kdy se dají případně zastavit nebo pozdržet chystané investice.

„Jako Liberecký kraj jsme za první dva měsíce dostali na daňových příjmech o 60 milionů korun méně než v roce 2014, ale situace je ještě dramatičtější pro malá města a obce, kde je snížení daňových příjmů v některých případech o 20 procent. Začíná to narušovat třeba splátkové kalendáře na některé jejich aktivity,“ upřesnil Půta.

Tereza Chlubná, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme