Hejtmani chtějí zveřejnit výsledky studentských voleb

Hejtmani se v úterý rozhodli, že vyzvou společnost Člověk v tísni ke zveřejnění výsledků nedávných studentských voleb. Kraje tak učinily v písemném prohlášení, ve kterém se ztotožňují s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, jenž ke stejnému kroku vyzval už 6. května. Člověk v tísni se k celé situaci zatím nevyjádřil. Společnost původně chtěla výsledky voleb nanečisto zveřejnit okamžitě po jejich konci, poté se však s hejtmany dohodla na posunutí termínu až po skončení řádných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentské volby 2010 | Foto: Petr Kořínek

Studentské volby, které jsou v zavedených demokraciích zcela běžnou věcí, letos v Česku obklopuje spousta emocí. I přes dohodu hejtmanů s Člověkem v tísni totiž některé střední školy začaly výsledky studentských voleb zveřejňovat. Ve všech dosud známých případech zvítězila pravice.

Přehrát

00:00 / 00:00

hasek.mp3

„My jsme se báli, aby celý projekt nebyl zpolitizován, protože jeho původní charakter byl ryze vzdělávací. Ve chvíli, kdy Člověk v tísní není schopen garantovat naši dohodu a nemá celou situaci pod kontrolou, je logické, aby výsledky byly zveřejněny všechny a ne jen jejich část,“ konstatoval předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek.

„Člověk v tísni akceptoval zveřejnění výsledků až po volbách, kraje ani hejtmani neměli a ani nechtěli žádný dohled nad průběhem studentských voleb. My samozřejmě nemůžeme této společnosti nic nařizovat, proto jen Člověka v tísni zdvořile prosíme.Obecně můžu říci, že myšlenka celého projektu je dobrá, jen musí být pro příště lépe zorganizována,“ dodal Hašek.

Zbytečný mediální kolotoč

Jako první zveřejnil výsledky studentských voleb učitel z gymnázia Brno Jan Pulkrábek. Ten ukázal také zdrojová data bez jakéhokoli přepočítávání, jak o tom uvažoval Člověk v tísni.

„Výzvu hejtmanů jen vítám. Osobně si ale myslím, že zbytečná politizace celého projektu padá na jejich hlavu. Kdyby do průběhu voleb nezasahovali, tak by se výsledky objevily v tom původně určeném termínu před dvěma týdny, poměrně rychle by také podle mě zapadly a ten mediální kolotoč se vůbec konat nemusel," řekl Jan Pulkrábek.

„Musím také říct, že z mé strany nešlo o útok proti žádné politické straně, chtěl jsem jen studentům ukázat, že jejich hlas má smysl. To se dohodou mezi hejtmany a Člověkem v tísni vytratilo,“ uzavřel učitel z Brna.

Jan Cigánik, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme