Hejtmani mají dva týdny na připomínky k rušení záchranných praporů

Hejtmani, kteří jsou nespokojení s plánovaným rušením vojenských záchranných praporů, mají příští dva týdny na to, aby vyjádřili své připomínky k tomuto záměru. Dohodla se na tom s nimi dnes ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenští záchranáři v akci | Foto: 155. záchranný prapor Bučovice

Hejtmani chtějí prověřit, zda se snížení počtu vojáků zapojených do integrovaného záchranného systému neprojeví v připravenosti řešit krizové situace, jako jsou povodně nebo průmyslové havárie.

Parkanová věří, že se s nimi nakonec dohodne. "Nepochybuji o to, že jsme tuto část transformace armády připravili tak, že přesvědčíme hejtmany a veřejnost o tom, že schopnosti integrovaného záchranného systému zůstávají nezměněny," uvedla ministryně.

Chystaný záměr asi nejvíce kritizuje hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Ministerstvo chce totiž úplně zrušit záchranný prapor v Kutné Hoře. Bendl přivítal hlavně to, že armáda je připravena ustoupit ze svých záměrů, jestliže by se objevily zásadní nedostatky.

"Mohu otevřeně říct, že máme pochybnosti o rušení Kutné Hory. Přesvědčí-li nás ministerstvo obrany a ministerstvo vnitra, že komfort z hlediska ochrany bezpečnosti lidí je zajištěn jiným způsobem, pak jsme připraveni to respektovat," řekl Bendl.

Armáda chce některé z šesti záchranných praporů zrušit nebo přeměnit na jiné jednotky hlavně kvůli tom, že jejich provoz ročně stojí asi jednu miliardu korun. Vláda by měla záměr probírat zřejmě v polovině října. Parkanová nevyloučila, že kvůli připomínkám krajů kabinet materiál posoudí v pozdějším termínu.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme