Hejtmani nových krajů jednali s Václavem Klausem

Hejtmani 14 krajů České republiky se sešli s předsedou sněmovny Václavem Klausem. Tématem schůzky byly především kompetence krajů a jejich financování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klaus nastínil dva základní modely financování krajů.

Buď prý definujeme kompetenci regionů a k tomu přiřadíme určité peníze, nebo definujeme regiony jako samostané entity, které mají nárok na jistý podíl státního rozpočtu, a s ním budou muset vyjít. Druhý model by podle Václava Klause spěl spíše ke spolkovému nebo federativnímu uspořádání státu. Klaus je proto pro první model, tedy vázat finance krajů na jejich konkrétní kompetence.

Mluvilo se ale také o snaze hejtmanů vytvořit takzvanou asociaci krajů, která by měla kromě jiného své zastoupení v zahraničí. S touto myšlenkou Václav Klaus však zásadně polemizuje. Podle něj není možné, aby regionální zastoupení dublovala zastoupení Ministerstvem zahraničních věcí ČR.

Hlavně ale šlo o navázání komunikace mezi hejtmany a vedením sněmovny. Tato komunikace je podle hejtmana Ostravského kraje Evžena Tošenovského velice důležitá i z hlediska hledání toho správného modelu financování. Václava Klause hejtmani informovali také o tom, že kraje fungují, i když některé v dosud provizorních podmínkách.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme