Hejtmani odmítli těžbu plynu z břidlice. Vzniká zákon, který ji má zakázat

Těžbu břidlicového plynu nepovolíme, shodli se hejtmani na dnešní schůzce Rady asociace krajů v Plzni. Těžaři zatím projevili zájem o průzkum v pěti krajích, podle jejich představitelů by ale těžba frakčním štěpením poškodila životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stane se břidlicový plyn součástí energetického mixu? | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD na zasedání oznámil, že chce zakázat těžbu plynu z břidlice i průzkumné vrty. Návrh zákona podá do sněmovny na konci května.

„Já budu autorem toho zákona, který předložím i v poslanecké sněmovně dalším kolegyním a kolegům ze všech politických stran, eventuálně nezařazeným poslancům, a vyzvu je, aby se také podepsali. Máme za to, že to je problém, který bude dobře, když s chladnou hlavou vyřešíme. A vyřešíme ho tak, jak ho řeší třeba jiné státy v Evropské unii. Já připomenu případy Francie nebo Bulharska, kde už zákony s takovýmto zákazem platí,“ uvedl Hašek.

Proti břidlicovému plynu se staví také lidé, v jejichž okolí by se měla těžba odehrávat. Více než 50 tisíc z nich už podepsalo příslušnou petici.

„Jestliže máte definovaný stát územím, lidmi a zákony, tak pakliže na všech územích, kde se o tu těžbu stát pokouší, lidé zvedají na odpor prapor, že prostě nechtějí a přejí si, aby je stát ochránil, tak je opravdu na státu a na zákonodárcích, aby těm lidem na tom území vyšli vstříc,“ doufá starostka Berouna Šárka Endrlová, že se zákon podaří schválit.

Jana Kosová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme