Hejtmani se kvůli rušení lůžek v nemocnicích obrátí na ÚOHS

Hejtmani nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví při rušení deseti tisíc lůžek. Obrátí se kvůli tomu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chtějí, aby věc prošetřil. Ministerstvo zdravotnictví se se zdravotními pojišťovnami dohodlo na zrušení přebytečných lůžek proto, aby ušetřilo. Zdravotní pojišťovny tento týden podepsaly memorandum stvrzující tento záměr. Podle hejtmanů jde o kartelovou dohodu, která prohloubí krizi ve zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Proces rušení lůžek začal už letos, kdy přestane existovat 1600 lůžek. Proti jsou menší nemocnice a hlavně lidé v menších městech, kteří mají strach, že budou muset do nemocnic dojíždět příliš daleko.

„Já si myslím, že tady už dlouho probíhá debata i na bázi jednání Svazu zdravotních pojišťoven, Všeobecné zdravotní pojišťovny i krajů, kde se dochází ke konsensu o tom, že určitá část akutní lůžkové péče zde není plně efektivně využívána,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich mluví o rušení nemocničních lůžek v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že už dnes pacienti putují za péčí do zařízení, kde je jim poskytnuta kvalitnější péče než přímo v místě, kde se nachází.

S rušením lůžek zásadně nesouhlasí předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

„My už dlouho voláme po průhlednosti v poskytování ústavní péče. My jsem pro to, aby byly zveřejněny smlouvy s poskytovateli, kteří čerpají finanční prostředky z fondu veřejného zdravotního pojištění. Jsme pro to, aby opravdu byla kategorizace nemocnic. Je pravda, že ne všichni musí dělat všechno, ale je potřeba se taky podívat, kam jdou finanční prostředky,“ uvedl Eduard Sohlich.

Centralizace podle něj bude dražší, protože za posledních pět let vzrostl výdaj na ústavní zdravotní péči o 46 procent, co určitě nebylo směřováno do malých a středních nemocnic.

„Fakultní nemocnice dnes mají 15 tisíc lůžek, to je 27 procent ústavní péče. A přitom spotřebovávají 50 procent výdajů. V České republice je do dvou set lůžek 95 zařízení a poskytují pouze 16 procent péče. V Rakousku tyto nemocnice poskytují 62 procent péče,“ řekl Eduard Sohlich.

Nový operační sál kardiologie ve Fakultní nemocnici v Plzni | Foto: Jana Kosová

Menší nemocnice podle jeho slov mají menší režijní náklady, zajišťují základní zdravotní obslužnost regionu, a jsou tudíž levnější. Pokud jde o počet lůžek, uvedl, že není korektní říkat, že jich je v České republice hodně, neboť zde na jednu nemocnici připadá 55 tisíc obyvatel, zatímco v Německu je to 35 tisíc obyvatel.

„Myslím si, že pokud zde jsou zařízení, jejichž obložnost je třetinová, to znamená, že třetina lůžek je obsazená, dvě třetiny jsou neobsazené, tak asi určitě nějaký problém bude. Pak je otázka, jestli to zařízení má být v dané síti,“ uvedl Petr Nosek.

Doplnil, že pokud jde o úhrady, chce ministerstvo zdravotnictví v příštím roce realizovat úhrady ve větší míře formou platby za případ.

„To znamená, že by peníze následovaly pacienta, nikoli tedy paušál, jako tomu bylo doposud. Paušální úhrada vede k tomu, že zařízení vlastně čím více udělá práce, tím méně peněz dostává,“ vysvětlil Petr Nosek.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme