Hejtmani se poradí o rozšíření mýtného na menší silnice

O možnosti zavést mýtné i na silnicích druhé a třetí třídy se dnes budou radit krajští hejtmani. S rozšířením systému počítá i ministerstvo dopravy. Čeká ale na analýzu, která určí, jestli se takový krok vyplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamionová doprava | Foto: Tomáš Adamec

Zavedení systému, který by nebyl výdělečný, ministerští úředníci zpochybnili. Bývalý ministr dopravy Vít Bárta ale prosazoval rozšíření mýtného i na silnice nižších tříd hlavně kvůli regulaci pohybu kamionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) ve Světě o deváté

Podporují to i hejtmani, podle nichž se autodopravci vyhýbají placení mýta a provoz těžkých automobilů ničí silnice, které na takovou zátěž nebyly konstruovány. Takto vybrané peníze by sloužily na opravy těchto cest.

„Především chceme, aby případné zavedení mýta či zpoplatnění některých úseků silnic druhých a třetích tříd odpovídalo tomu, aby se nestávalo, že budou těžké kamiony a těžká nákladní doprava z důvodů vyhýbání se zpoplatněným úsekům prvních tříd či dálnic sjíždět na některé krajské komunikace. Ty budou ničit, likvidovat a přitom nám, krajům, na jejich opravy nikdo další peníze nedá,“ vysvětlil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Hejtmani nicméně potřebuji kvůli zavedení mýtného na silnicích nižších tříd najít shodu právě s ministerstvem dopravy, které má o zavádění mýta svou představu. „Uvědomujeme si, že situaci nelze řešit jednoduše, paušálním zavedením mýta. A to ještě nehovořím o vlastním systému,“ poznamenal jihočeský hejtman.

Společnost Kapsch, která u nás mýtný systém spravuje, jeho rozšíření nepodpořila. Začátkem listopadu ředitel firmy Karel Feix řekl, že vybírání mýtného by se na menších silnicích státu nevyplatilo a že tedy nepředpokládá v nejbližší době jeho rozšiřování.

Technicky podle Kapsche nejde mýtný systém rozšířit dřív než za tři až čtyři roky.

Lenka Šumová, Martin Hromádka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme