Hejtmani Zimola a Emmerová řešili kauzu pochybně rozdělovaných eurodotací

Hejtmani Jihočeského a Plzeňského kraje se dnes odpoledne setkali kvůli skandálu s pochybným rozdělováním eurodotací z regionálního programu Jihozápad. Schůzka se konala v jihočeském Písku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola | Foto: Kateřina Koželuhová

Schůzku inicioval Jiří Zimola, který Radiožurnálu potvrdil, že s Miladou Emmerovou se dohodl na svolání celé regionální rady Jihozápad. Rada by se měla sejít začátkem příštího týdne.

"S kolegyní Emmerovou jsme se sešli z toho důvodu, že úřad Regionální rady tak, jak to cítím já i mnozí žadatelé a ti, kteří už realizují některé projekty, je kvůli vazebnímu stíhání totálně ochromen. V podstatě dnes nikdo nemůže podepisovat proplácení bývalých výzev a my tuto situaci jako odpovědní politici musíme řešit," řekl hejtman.

Podle jihočeského hejtmana je nutné vyřešit, kdo bude úřad řídit místo obviněného ředitele Jiřího Trnky. "Podle mého názoru by výbor Regionální rady měl pověřit někoho ze stávajícího úřadu tím, že bude zastupovat pana ředitele, aby někdo z konkrétních osob měl podpisové právo a mohl řešit nejen chod úřadu jako takového, ale aby tam byl někdo, kdo by vzal na sebe odpovědnost a mohl podepisovat proplácení dalších prostředků z evropských dotačních titulů," dodal Zimola.

Regionální rada může podle Zimoly posoudit i případné dočasné odvolání obou obviněných úředníků z jejich funkcí. "Jsou-li důvody proto, aby s nimi byl rozvázán pracovní poměr, pak bezesporu k tomu může dojít. Současně ale platí, že stíhání, byť vazební stíhání, není dokonání obvinění nebo odsouzení a v tom případě musíme postupovat velmi opatrně," řekl Radiožurnálu Jiří Zimola.

Dva vedoucí úředníci Úřadu regionální rady jsou kvůli rozdělování eurodotací obviněni z několika trestných činů ve stádiu pokusu a hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Na jednoho z nich soud ve středu uvalil vazbu, podle neoficiálních informací jde o šéfa kanceláře Jiřího Trnku. Soud totiž uznal obavy žalobce z ovlivňování ještě nevyslechnutých svědků. Trnkův podřízený Martin Půlpytl je stíhán na svobodě.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme