Hejtmanka Vaňhová je i asistentkou poslance. ČSSD to řešit nebude

Seznam jmen se jmény poslaneckých asistentů obsahuje překvapivě i jméno hejtmanky Ústeckého kraje. Jana Vaňhová stále pracuje na částečný úvazek pro svého spolustraníka Jaroslava Krákoru. Za tuto práci bere odměnu asi osm set korun měsíčně a má volnou kartičku pro vstup do parlamentu. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je to sice nedůstojné, ale po stranické linii to prý řešit nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Vaňhová | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Informace o sněmovním angažmá Jany Vaňhové zaskočila i šéfa asociace hejtmanů Michala Haška, který je zároveň poslancem: „Hejtman jako asistent poslance? Z toho jsem úplně překvapený. To nevím, že by byl nějaký hejtman asistentem poslance.“

Jméno Jany Vaňhové, která je bývalou místopředsedkyní ČSSD, je na webových stránkách napsané pod kolonkou asistent poslance u chomutovského Jaroslava Krákory. Ten obhajuje její angažmá především tím, že jako hejtmanka nemůže čekat na vrátnici Poslanecké sněmovny, až ji někdo vyzvedne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení ČSSD kritizuje hejtmanku Vaňhovou za to, že je současně poslaneckou asistentkou. Podrobnosti od Lucie Husárové v Ranním Radiožurnálu.

„Hlavní důvod je, a není to jen její případ, aby nemusela stát a doprošovat se, když jsem jde. Ona za to má asi pět setin úvazek a bere za to asi 800 korun. Takže není to kvůli penězům, je to kvůli té vstupní kartě do parlamentu,“ uvedl.

Sama Jana Vaňhová vyjádření pro Radiožurnál odmítla. Předseda ČSSD a stranický šéf hejtmanky Bohuslav Sobotka s takovým postavením šéfa regionu spokojen není, ale ve straně to prý řešit nebude. Jde podle něj především o důstojnost a to je věcí každého z hejtmanů.

„Myslím si, že je to spíše nedůstojná pozice pro hejtmana, jestliže pro to, aby měl přístup do sněmovny, se musí zapisovat a evidovat jako poslanecký asistent. Čili z tohoto hlediska si myslím, že to skutečně není morální problém, ale spíš otázka důstojnosti,“ řekl šéf ČSSD.

Otázkám, proč jako hejtmanka je zároveň poslaneckou asistentkou, čelila Jana Vaňhová už před dvěma lety. Jaroslav Krákora tehdy tvrdil, že jde o nedorozumění a že pro něj bude pracovat Vaňhové příbuzná. Hejtmanka ale pro poslance pracuje dál.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme