Hejtmankou Ústeckého kraje se stala Jana Vaňhová z ČSSD

Po Plzni, kde se stala hejtmankou Milada Emmerová, má další kraj v čele ženu. Noví zastupitelé Ústecka si zvolili místopředsedkyni ČSSD Janu Vaňhovou. Dali jí přednost před volebním lídrem sociálních demokratů Jaroslavem Foldynou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Vaňhová | Zdroj: ČTK

To, že hejtmanem nebude Jaroslav Foldyna, naznačovaly už výroky krajského vedení ČSSD během povolebních vyjednávání. Vaňhová dnes dostala 40 hlasů, její protikandidát 12 hlasů.

Náměstkem hejtmanky zastupitelé zvolili Pavla Koudu z Mostu, který zůstává i krajským radním. Druhým zástupcem se stal Arno Fišera, dosavadní náměstek ústeckého primátora.

Foldyna bude placeným předsedou výboru pro zahraniční vztahy. "Původně jsem na tuto funkci také rezignoval, aby to nevypadalo, že když jsem nebyl zvolen hejtmanem, tak jsem dostal funkci uklízečky. Ale moji přátelé v klubu mě přesvědčili, abych se zabýval touto zahraniční politikou," uvedl.

V jedenáctičlenné radě kraje mají sociální demokraté mají další dva uvolněné a dva neuvolněné radní. Tři placené radní pak bude mít také ODS. Je mezi nimi i bývalý hejtman Jiří Šulc, který bude mít na starosti dopravu.

Jedenáctým je nezařazený zastupitel Mirko Bernas, zvolený za hnutí Severočeši.cz. Komunisté se neúspěšně pokusili do rady prosadit dva kandidáty. ČSSD podepsala s ODS i s Bernasem dohody o spolupráci na vedení kraje.

Přečtěte si také:
Nový středočeský hejtman David Rath mění vedení krajských nemocnic
Středočeským hejtmanem je David Rath, Jihočeský kraj povede Jiří Zimola
Michal Hašek je hejtmanem jižní Moravy
Kontroly nemocnic ve Středočeském kraji chystá budoucí hejtman David Rath
Pardubický kraj povede bývalý ministr Martínek z ČSSD
Některé kraje dnes volí své vedení, Plzeňský povede historicky první hejtmanka
První hejtmani za ČSSD začínají vést kraje

Martin Hromádka, Gabriela Hauptvogelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme