Helena Čermáková dostala tři roky

Okresní soud v Kladně poslal Helenu Čermákovou na tři roky do vězení, a to za ublížení na zdraví s následkem smrti. Čermáková podle justice zanedbala péči o svoji pětiletou dceru Terezku, která se za nevyjasněných okolností napila alkoholu a upadla do těžké opilosti. Matka ji poté zřejmě ve spaní zalehla. Mrtvé tělo následně ukryla a zapálila v základech bývalé hájenky. Její přímý podíl na opilosti dcery ale soud neprokázal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Čermáková | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Experti v krvi dítěte zjistili 1,4 promile alkoholu, před smrtí však musela jeho hladina dosahovat až dvojnásobku.

"Přitěžujícími okolnostmi dle názoru soudu jsou způsobení smrti nezletilého dítěte, dále soud vycházel ze závěru znaleckého posudku, který hodnotí osobu obžalované jako osobu, jejíž náprava jako taková je vyloučena a v konečném důsledku soud ještě musel negativně zhodnotit jednání matky po smrti nezletilé dcery", odůvodnil rozsudek předseda senátu Ladislav Koudelka.

Proti rozsudku se odvolal advokát Čermákové Ladislav Šustr i státní zástupkyně Eva Čekalová. Obhájce nesouhlasí s výrokem o vině a s výší trestu, státní zástupkyně zase s tím, že jednání Čermákové soud zhodnotil jako nedbalostní trestný čin.

Jednání u kladenského soudu doprovázely i slovní a fyzické výpady vůči Heleně Čermákové. Několik desítek místních lidí, hlavně žen, ji při příchodu i odchodu ze soudní síně vulgárně nadávalo a pokusilo se ji i napadnout. Podle soudce Ladislava Koudelky se těmto výtržnostem ani přes zvýšená bezpečnostní opatření nedalo předejít.

"Soud učinil všechna opatření, aby byl zajištěn pořádek v jednací síni, aby byl zajištěn pořádek mimo jednací síň. V jednací síni byli členové justiční stráže, v budově soudu taktéž. Pokud vím, tak bylo nutné přivolat policii z blízkého obvodního oddělení, aby zajistila pořádek v okolí budovy soudu."

Helena Čermáková podle obžaloby loni v červnu zavinila smrt své pětileté dcery Terezy. Čermáková v přípravném řízení vypověděla, že dítě zalehla, když se opilá vrátila domů z restaurace. Žalobce ji naopak viní z toho, že dceři podala alkohol, aby mohla odejít do společnosti.

Soud minule jednání odročil. Požádal totiž znalce o odpověď na otázku, zda mohla pětiletá dívka sama vypít tolik alkoholu, v jehož důsledku vdechla zvratky a udusila se. Podle obžaloby totiž Terezku opila právě Čermáková. Matka naopak tvrdí, že s opilostí dcery nemá nic společného.

Po těle ani ne pětileté holčičky pátraly loni v létě stovky policistů téměř tři týdny. Matka na policii původně tvrdila, že se dcera ztratila. Následná pitva a odborné analýzy prokázaly, že Terezka Čermáková měla před smrtí v organismu alkohol. Osmadvacetiletá matka byla obžalována z úmyslného trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. Za tento trestný čin ji hrozilo až osmileté vězení.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme