Ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová končí. ‚Neměla jsem lajky,‘ vysvětluje svůj odchod

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi. TOP 09 to uvedla ve čtvrteční tiskové zprávě. Podrobnosti sdělí Langšádlová spolu s předsedkyní strany Markétou Pekarovou Adamovou a prvním místopředsedou TOP 09 Vlastimilem Válkem na odpoledním brífinku. Premiér Petr Fiala (ODS) byl o změně informován. Langšádlová podle svých slov končí proto, že neuměla prodat svou práci.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:45 25. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Langšádlová

Helena Langšádlová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové za její dosavadní cennou práci a bere na vědomí její rozhodnutí podat demisi na post ministryně vlády ČR,“ zní usnesení vedení vládní strany, které se sešlo ve středu večer.

O nástupci Langšádlové chce TOP 09 nejprve jednat s premiérem Fialou a také s prezidentem Petrem Pavlem. Na jednání si chce rezervovat několik dní. Členy vlády odvolává a jmenuje prezident republiky na návrh premiéra.

Ministryně Langšádlová chce řešit dezinformace. Připravila opatření, vláda jí ale zatím nedala ‚zelenou‘

Číst článek

„Helena Langšádlová mě v minulých dnech o celé situaci informovala. Paní ministryni se podařilo řadu věcí výrazně posunout dopředu, například v oblasti propojení výzkumu s praxí, a já jí za to děkuji. Jsem v kontaktu s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou, o nástupci paní ministryně bych chtěl mít jasno příští týden,“ uvedl Fiala.

Pekarová Adamová to odpoledne komentovala: „Sama paní ministryně připouští, že více úsilí věnovala samotné obsahové práci než její následné prezentaci navenek. Avšak domníváme se, že i to je nedílnou součástí práce ministra.“ A doplnila, že Langšádlová zasedne ve sněmovní komisi pro hybridní hrozby. A bude se věnovat boji s dezinformacemi.

Neměla jsem podporu TOP 09

Langšádlová v rozhovoru pro Deník N uvedla, že si za svou prací stojí. „Končím kvůli tomu, že jsem svoji práci neuměla veřejně prodat. Neměla jsem lajky,“ popsala Langšádlová.

„Nebylo to jednoduché. Vědní politika zůstala na ministerstvu školství, mně zůstala rada vlády. A prodávat vědní politiku, hodnocení výzkumných organizací, nastavování programů účelové podpory není vůbec snadné. Ani pro mého nástupce nebude jednoduché prodávat tohle zboží, které jsem dostala,“ doplnila.

Poznamenala také, že necítila podporu ze své TOP 09. „Udělala jsem spoustu věcí, ale neměla jsem podporu ze strany. Je to rozhodnutí strany a já to respektuji. Nikdy jsem o místo ve vládě neusilovala, ale vykonávala jsem ho, jak nejlépe jsem uměla,“ dodala.

‚Dobrá spolupráce‘

O konci ministryně Langšádlové se ve vládě mluvilo už delší dobu. A ve straně rostla nespokojenost s její dosavadní prací. Langšádlová ale ještě před středečním jednáním předsednictva uvedla, že za ní a jejím týmem je obrovský kus odvedené práce.

MEDIAN: Volby by v březnu vyhrálo ANO. Levice stojí na prahu Sněmovny, TOP 09 a lidovci by propadli

Číst článek

Odborníci z vědecké komunity, které v pondělí oslovila agentura ČTK, však možný konec ministryně kritizovali. Podle nich za své působení ve funkci odvedla výsledky a její odvolání by přerušilo slibně započatou práci.

Ministryně Langšádlová dělala potřebné změny, Akademie věd s ní měla dobrou spolupráci. Její demise je překvapením, řekla ve čtvrtek pro Českou televizi šéfka Akademie věd Eva Zažímalová.

Langšádlová byla ministryní pro vědu, výzkum a inovace od vzniku Fialovy vlády. Pochyby o jmenování Langšádlové se objevily už koncem roku 2021. Tehdejší prezident Miloš Zeman o ní hovořil jako o neviditelné funkcionářce TOP 09. Nakonec ji ale do vlády jmenoval.

TOP 09 má v osmnáctičlenné vládě Petra Fialy dva ministry. Kromě končící Langšádlové je členem kabinetu ještě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Šest postů má ve vládě ODS, Starostové čtyři a Piráti a KDU-ČSL shodně po třech křeslech. Odchod Langšádlové je osmá změna ve Fialově vládě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme