Policie řeší trestní oznámení Válkové kvůli Urválkovi. Předvolala si historika Blažka

Policisté prověřují trestní oznámení, které podala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková z ANO kvůli článku o její někdejší spolupráci s bývalým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedla to ve čtvrtek dozorová státní zástupkyně Helena Strnadová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 9.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Válková (ANO)

Helena Válková (ANO) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tvrzení serveru Info.cz, že se Válková podílela na šikaně disidentů, označila poslankyně za pomluvu.

„Po přezkoumání obsahu trestního oznámení jsem dospěla k závěru, že je na místě zahájit úkony trestního řízení, a za tím účelem jsem věc postoupila policejnímu orgánu. V současné době probíhají úkony přípravného řízení,“ sdělila dozorová státní zástupkyně Helena Strnadová.

‚Nepodílela jsem se na šikaně disidentů.‘ Kvůli článku o práci s Urválkem podala Válková trestní oznámení

Číst článek

Lednový článek Info.cz upozornil na to, že Válková sepsala koncem 70. let s Urválkem odborný článek obhajující takzvaný ochranný dohled, zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Urválek jako prokurátor mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt političku Miladu Horákovou.

Poslankyně v trestním oznámení odmítá tvrzení historika Petra Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek podle ní pro svá tvrzení nemá žádný důkaz. Historik i šéfredaktor Info.cz Michal Půr si za informacemi obsaženými v článku stojí.

„Respektujeme právo Heleny Válkové se bránit, pokud má pocit, že jsme ji nějak poškodili, my ten pocit nemáme. Trváme si na všem, co jsme napsali,“ řekl pro Radiožurnál Půr.

Válková se několik dní po zveřejnění zprávy Info.cz rozhodla nekandidovat na ombudsmanku. Zdůvodnila to jen svým někdejším členstvím v komunistické straně, nikoliv spoluprací s Urválkem.

Poslanci mě nezvolili na truc Milionu chvilek. To se mi zdá dětinské, říká nový ombudsman Křeček

Číst článek

Odejít z funkce vládní zmocněnkyně odmítla, což zapříčinilo odchod dvou členů rady vlády pro lidská práva.

Na ombudsmanku navrhoval Válkovou prezident Miloš Zeman. Když se nominace vzdala, nahradil ji prezident bývalým zástupcem veřejného ochránce práv Stanislavem Křečkem. Sněmovna jedenaosmdesátiletého Křečka ve středu do funkce ombudsmana zvolila.

Poslanci mu dali v tajné volbě přednost před vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva Vítem Alexandrem Schormem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme