Jsou to závažná obvinění. Musí je vysvětlit, říká premiér Babiš o nařčeních proti Válkové

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podle serveru Info.cz obhajovala v článcích ze 70. a 80. let zákony, které zneužíval komunistický režim proti disidentům. Zástupci opozice si myslí, že pokud se tvrzení prokážou, její kandidatura na ombudsmanku je bezpředmětná. Oproti tomu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čeká, jak se Válková k nařčením postaví.

Reakce Praha (Aktualizováno: 18:19 9. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

Helena Válková vinu odmítá. „Je to nehorázná lež. Politicky jsem se neangažovala, měla jsem tenkrát knížku KSČ, tedy byla jsem členkou komunistické strany, nicméně to bylo vše,“ odpověděla v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz na otázku, jaká je její reakce na čtvrteční článek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) deníku Právo řekl, že obvinění vůči Válkové jsou závažná a musí je vysvětlit. Nechtěl spekulovat, zda by měla stáhnout svoji kandidaturu na veřejnou ochránkyni práv. Na ni ji sněmovně v prosinci navrhl prezident Miloš Zeman.

Současná šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je ale toho názoru, že pokud se nařčení potvrdí, „je na místě vyvození odpovědnosti“. Její kandidatura na ombudsmanku a funkce zmocněnkyně vlády pro lidská práva je výsměchem všem slušným lidem,“ podotkla na twitteru.

Pokud se potvrdí, že Helena Válková šikanovala disidenty a spolupracovala s prokurátorem, který má podíl na vraždě Milady Horákové, je na místě vyvození odpovědnosti.

Její kandidatura na ombudsmanku a funkce zmocněnkyně vlády pro lidská práva, je výsměchem všem slušným lidem.

12:53 – 09. 01. 2020

79 1452

Souhlasí s ní i její stranický kolega a europoslanec Jiří Pospíšil. „Nejlepší by bylo, kdyby od kandidatury sama odstoupila,“ napsal na twitter.

Že by nyní Válková zastávala funkci ombudsmanky, si neumí představit ani předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Pokud Babišova profesorka Válková skutečně spolupracovala s prokurátorem Urválkem, neumím si vůbec představit, že by měla zastávat funkci veřejné ochránkyně práv,“ sdělil na twitteru.

Válková totiž jeden ze článků na obhajobu institutu ochranného dohledu, který využívala StB k šikaně disidentů, napsala s Josefem Urválkem, který je nechvalně známý jako prokurátor z procesu s Miladou Horákovou, kterou komunistický režim nechal po vykonstruovaném procesu popravit. Urválek se podílel i na dalších justičních vraždách v padesátých letech 20. století.

Pokud Babišova profesorka Válková skutečně spolupracovala s prokurátorem Urválkem, neumím si vůbec představit, že by měla zastávat funkci veřejné ochránkyně práv. Mnohem lepší kandidáti jsou: například JUDr. Vít Alexander Schorm, kterého již podpořili i pirátští senátoři.

14:39 – 09. 01. 2020

14 300

Působení Válkové před rokem 1989 ve čtvrtek kritizovala i poslankyně Miroslava Němcová (ODS). „Spolupracovala s nejostudnějším a nejzvrácenějším reprezentantem komunistické totalitní justice. Je to výsměch. Uděláme všechno proto, aby nebyla zvolena ombudsmankou,“ řekla pro Radiožurnál. V tiskové zprávě také napsala, že jde o „o další mimořádné selhání premiéra i prezidenta, kteří ji podporují“.

‚Šance na vysvětlení‘

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce ale dát Válkové prostor k vyjádření před tím, než bude zaujímat nějaké stanovisko k její kandidatuře na ombudsmanku.

„Je to něco, co mě znepokojuje, protože jméno prokurátora Urválka je nechvalně známé z politických procesů. Určitě to neprospěje image toho úřadu. Ale nechci nikoho soudit bez toho, abych mu dal šanci situaci vysvětlit. Očekávám, že paní profesorka se k tomu vyjádří, a až poté budeme moci zaujímat nějaká stanoviska,“ řekl Hamáček v České televizi.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme