Vláda nakonec nehlasovala o odvolání Válkové z funkce zmocněnkyně pro lidská práva

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček navrhl premiérovi, aby vláda odvolala Helenu Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Důvodem jsou informace o tom, že v 70. letech napsala odborný článek společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Kabinet v pondělí o setrvání Válkové ve funkci jednal, ale nakonec nehlasoval, potvrdil Radiožurnálu Hamáček. Sama Válková nevidí k rezignaci žádný důvod, řekla České televizi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček | Zdroj: Úřad vlády ČR

Hamáček už v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by uvítal, kdyby Válková jako zmocněnkyně skončila. V pondělí dopoledne dodal, že předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) odvolání sám navrhne.

Hamáček podporuje konec Válkové i na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Je to logické, řekl

Číst článek

„Pokud bude paní Válková ve funkci pokračovat, tak se bude věnovat více obhajobě svého působení než samotnému fungování úřadu. Podle mě to bude komplikovat chod celé agendy. Hnutí ANO má ale ve vládě většinu, takže když se ji pan premiér rozhodne ve funkci držet, tak ČSSD nemá sílu na to, aby ji z funkce odvolala,“ řekl Radiožurnálu Hamáček.

Na ombudsmanku už Válková kandidovat nechce. Rezignaci na stávající post vládní zmocněnkyně pro lidská práva ale nezvažuje. „Pokud jde o pozici vládní zmocněnkyně, tak nevidím žádný důvod (k rezignaci),“ řekla pořadu 168 hodin České televize. Ministrům v pondělí řekla, že zvažuje žalobu kvůli porušení záikona na ochranu osobnosti.

Válková se hájila tím, že Urválka a jeho minulost neznala. Za svoji jedinou chybu, kvůli které se nominace na vzdala, považuje členství v komunistické straně za minulého režimu.

K rezignaci na funkci zmocněnkyně i k odchodu z Rady vlády pro lidská práva vyzval Válkovou také člen rady Tomáš Němeček. Řekl, že pokud Válková nerezignuje do čtvrtečního jednání, tak odejde z rady on sám. Předsedou rady je premiér Andrej Babiš, Válková je její místopředsedkyní.

K rezignaci na funkci vládní zmocněnkyně Válkovou vyzvala i poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

„Když není dost vhodnou kandidátkou na funkci velké ombudsmanky, tedy veřejné ochránkyně práv, tak aby zůstala ve funkci „malé ombudsmanky“ (vládní zmocněnkyně pro lidská práva), tak to mi žádnou logiku nedává,“ řekla Radiožurnálu.

Vendula Vrbová, Zdeňka Trachtová, jgr, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme