Nesouhlas se jmenováním Válkové. Kritici jí vyčítají oddanost Babišovi

Jmenování bývalé ministryně spravedlnosti a nynější poslankyně ANO Heleny Válkové vládní zmocněnkyní pro lidská práva vyvolalo kritiku některých expertů na sociální problematiku. Pochybnosti mají i někteří romští odborníci. Vysokoškolský učitel a filozof Daniel Kroupa už rezignoval na členství ve vládní radě pro lidská práva. Válková v pondělí řekla, že ji jeho rozhodnutí mrzí. Vidí za ním „osobní problém“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Bývalá ministryně spravedlnosti a nynější poslankyně za hnutí ANO Helena Válková | Zdroj: ČTK

Kroupa svůj odchod z rady ohlásil hned poté, co se před deseti dny zpráva o navržení Válkové do funkce objevila. Signatář Charty 77 uvedl, že zmocněncem bývaly osobnosti, které v minulosti vystupovaly proti komunistickému režimu či se lidským právům věnovaly. Válkovou označil za normalizační komunistku, z níž se nyní stala „obhájkyně neobhajitelného“.

Vláda jmenovala Válkovou zmocněnkyní pro lidská práva. Poslankyní chce zůstat

Číst článek

Bývalá šéfka resortu spravedlnosti patří k zastáncům premiéra Andreje Babiše (ANO), který je stíhaný v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.

Válková v pondělí uvedla, že ji Kroupova rezignace mrzí. „Je to jeho svobodné rozhodnutí,“ uvedla. Podle ní s ní má Kroupa „očividně nějaký osobní problém“. Dodala, že se lidským právům věnuje dlouhodobě a podílela se na zákonech, třeba na ochranu obětí trestných činů.

Nevydání Roznera

Pochybnosti vzbuzuje jmenování i u některých členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Důvodem je to, že nehlasovala pro vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku.

„Vrhá to pochybnost na to, jak bude agendu (Romů) obhajovat,“ řekla členka rady Edita Stejskalové serveru Romea.cz. Podle ní by bylo vhodnější, kdyby zmocněnec neměl vazbu na politickou stranu.

Roznera kvůli výrokům o táboře v Letech ke stíhání nevydáme, rozhodli poslanci

Číst článek

Podle Institutu pro sociální inkluzi má Babiš jistotu, že ho „jemu oddaná“ Válková nebude za cokoliv kritizovat. „Z mého pohledu paní Válková rozhodně není osobou, která by se profilovala v oblasti lidských práv a která by měla autoritu,“ uvedl šéf institutu a někdejší ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Dále Šimáček míní, že Babišova vláda odsunula lidskoprávní agendu na „druhou kolej“.

Rovnost mužů a žen

Podle Veroniky Šprincové z organizace Fórum 50% na podporu rovného zastoupení žen v politice a rozhodovacích pozicích přistupuje Válková k tématu rovnosti žen a mužů přinejmenším otevřeně.

'Nechceme Roma.' Inspekce odhalila nejvíc diskriminačních nabídek zaměstnání za čtyři roky

Číst článek

„Je to ale to minimum. Pevně doufám, že bude v jejích silách aspoň udržet to, co se podařilo za ty roky vybudovat. Aby se zachoval systém, který tu je, a aby téma zůstalo v gesci vlády,“ řekla Šprincová.

Podle ní třeba zachování dotací na programy na podporu rovných šancí pro ženy bude „lakmusový papírek“ toho, zda je nová zmocněnkyně ochotna jít do střetu s vládou.

Jmenování nové zmocněnkyně zůstalo bez reakce z Národní rady osob se zdravotním postižením. Její předseda Václav Krása pouze řekl, že s Válkovou zatím nikdy nejednal. Míní, že se ale nejspíš otázky některých menšin nebudou dostávat tak do popředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme