Helsinský výbor dohlížel na britské kontroly

Práci britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti od rána poprvé sledovali pracovníci Českého helsinského výboru. Chtěli se přesvědčit o tom, jestli na letišti nedochází k diskriminaci. Podle ředitelky výboru Jany Chržové dopoledne britští úředníci v odletu nikomu nezabránili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové, kteří chtějí požádat ve Velké Británii o politický azyl, hledají cestu, jak se imigračním kontrolám na ruzyňském letišti vyhnout. Podle Jany Chržové začali do Londýna létat přes jiné destinace. Členové helsinského výboru dnes sledovali kromě práce britských imigračních úředníků také odbavování letů českých občanů směrem do Irska, protože zaměstnanci ČSA včera znemožnili odletět skupině devíti Romů.

Romští předáci se sešli se šéfem delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrianem. Předali mu dopis, ve kterém vyjadřují znepokojení nad situací romské menšiny u nás. Původně chtěli Romové také zapojit do řešení případu britských kontrol na letišti v Ruzyni orgány Evropské unie. Ramiro Cibrian po jednání ale naznačil, že rozruch kolem britských kontrol a českých azylantů v Británii asi nezhorší letošní posudek Evropské komise. Zdůraznil, že letištní kontroly jsou výsledkem dohody dvou suverénních států - České republiky a Velké Británie. Mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa je s dnešním jednáním přesto spokojený.

Před několika ambasádami v Evropě dnes měli Romové protestovat proti událostem posledních dnů v České republice. Pokojné demonstrace se měly uskutečnit před českými velvyslanectvími v Bukurešti, Varšavě a Londýně, před budovou generálního konzulátu ČR v Košicích a před britským velvyslanectvím v Praze. Aktivisté chtěli odevzdat představitelům zastupitelských úřadů otevřený dopis vládě Miloše Zemana. Romové v něm vyjadřují znepokojení nad úmrtím romského občana ve Svitavách a nad "diskriminačními" kontrolami britských úřadů na ruzyňském letišti.

Podle informací reportéra ČRo 1 - Radiožurnálu Františka Lutonského skončila plánovaná demonstrace před britskou ambasádou v Praze fiaskem. Protestu proti rasismu v České republice se zúčastnila jen hrstka aktivistů - mezi nimi ale nebyl ani jeden Rom. Avizovaný protest před ambasádou očekávaly asi tři desítky novinářů a připravené policejní jednotky. Na akci ale přišlo jen šest "neromských" aktivistů ze Socialistické solidarity.

Ani o demonstraci před před českým konzulátem v Košicích nebyl příliš velký zájem, což zaskočilo i samotné Romy. Asi 20 účastníků tichého protestu střežil zhruba stejný počet policistů. Zástupci Romského parlamentu předali generálnímu konzulovi otevřený dopis adresovaný prezidentu Václavu Havlovi. Slovenští Romové v něm poukazují na vědomé porušování lidských práv ze strany britských imigračních úředníků na letišti v Praze.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Petrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme