Helsinský výbor kritizuje na diskriminaci Romů

Český helsinský výbor upozorňuje na přetrvávající diskriminaci Romů v České republice. Říká to v poměrně rozsáhlé Zprávě o stavu lidských práv v České republice za rok 2001. K diskriminaci Romůprý dochází hlavně na úřadech. Podle neoficiálních údajů tak i kvůli tomu už přibližně 70 000 Romů žádá v různých zemích světa o politický azyl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Důvodem je podle výboru to, že Romové necítí zájem většinové společnosti o zlepšení jejich situace. Každý Rom má přitom zkušenost s nevpuštěním do restaurace, většina romských dětí má problémy se začleněním do školy. Výbor to přičítá především nedokonalosti české státní správy, jejíž úředníci jsou nekvalifikovaní a podplatitelní. Zpráva dále upozorňuje na to, že v Česku klesá počet udělených azylů a trvá korupce v policii. Za alarmující pokládá i rodinné násilí na starých lidech a ženách.

Radiožurnálu to potvrdila místopředsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová. "Je tady nejenom ta xenofobie, kterou zaznamenáváme na mnoha místech, a pak je tady takzvaný institucionální rasismus, kdy třeba určitý úřad předpokládá, že tady v té oblasti stejně Romové nemohou uspět, tak se o to ani nebudeme snažit a nebudeme starat. Je potřeba vzdělávat ty pracovníky státní správy a jiné a jiné pracovníky, ale je strašně důležitá i ta sebereflexe Romů, aby oni nahlédli sami sebe a pojmenovali problémy, jaké jsou ve vztahu k majoritě i mezi nimi."

Podle jeho místopředsedkyně je stále co zlepšovat. Pokrok ale organizace zaznamenala v práci naší policie. "Zejména se to projevuje v boji proti organizovanému zločinu, tam je výrazné zlepšení. Vycházím i z mediálních zpráv a vycházím i z četných rozhovorů třeba s lidmi z inspekce Ministerstva vnitra, a dá se říct, že tuhle oblast dost podrobně monitorujeme."

Velký posun ale organizace zaznamenala ve vztahu k romské menšině, a to především v oblasti vzdělávání Romů. "Stát vyvíjí velké aktivity a i nevládní organizace dělají mnoho pro vzdělávání. Vzdělávají se pedagogičtí asistenti, různí pomocníci v těch oblastech sociálních, tak si myslím, že tady je velký pokrok. Samozřejmě ti, kteří se tím vzděláváním zabývají, tak pozorují ten zájem mnoha Romů o vzdělání. Na druhé straně ovšem třeba právě ti romští asistenti nám přinášejí takové velmi skeptické zprávy o tom, že některé rodiny pořád nevěnují tomu vzdělávání dětí dostatečnou pozornost."

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Jan Mišurec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme