Helsinský výbor: Letištní kontroly byly neprůhledné

Postup britských úředníků při kontrolách na pražském letišti v Ruzyni byl neprůhledný a odehrával se na nejasném právním základě. Tvrdí to Český helsinský výbor, který se několikrát pokoušel na kontroly dohlížet. Zástupkyně výboru dnes naznačily, že je možné, že Velká Británie kontrolami porušila některé mezinárodní dohody. O vyjasnění výbor požádal českou vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho právnička Petra Tomášková vyslovila hypotézu, že porušena byla například Konvence OSN o uprchlících. Úředníci totiž nepustili do Británie skupinu českých Romů, kteří tvrdili, že chtějí požádat o azyl. Jak Radiožurnálu řekla asistentka výboru Selma Muhičová, žadatelům o azyl nesmí nikdo zabránit, aby azylovou proceduru absolvovali. "Ti lidé pravděpodobně nemají nějakou výraznou možnost se odvolat. Jsou zavedeni do nějakého ústředního registru, takže se do té Británie nedostanou nikdy, ani kdyby změnili úplně záměr, ani kdyby se jejich společenské postavení změnilo nějak výrazněji. Ta migrace jde jiným směrem, vybírají si další země. Pro ty, co se vrátili, je to obrovské zklamání, ale pořád je tu naděje, že se jim to jednou povede."

Pracovníci Českého helsinského výboru zřejmě budou od středy příštího týdne opět na ruzyňském letišti v Praze. Výbor očekává, že Romové začnou opět odjíždět do Velké Británie, kde jich většina chce požádat o polytický azyl. Hrozba obnovení předběžných kontrol, které byly britskými migračními úředníky nedávno zrušeny, tak stále trvá. Předsunuté kontroly v Ruzyni britská strana zavedla v polovině července kvůli vysokým počtům českých žadatelů o azyl ve Spojeném království.

Jak Českému rozhlasu řekla Muhičová, sledovat budou její kolegové lety do Velké Británie, Irska a nově také Skandinávie. "Kapacitně na to nestačíme, máme ještě další obory, které sledujeme ale plánujeme tam poslat nějaké zaměstanance nebo se toho zase zúačstním já, chtěli bychoms e podívat, jestli se vsklutku ta romská migrace směrem k Velké Británii, Irsku obnoví, protože v době, kdy jsme potkávali Romy na letišti, jediná jejich otázka byla, kdy budou zrušeny kontroly."

Kontroly umožnila česko-britská konzulární dohoda a interpretační nóty, které si vlády obou zemí vyměnily letos v únoru. Úředníci, kteří povolovali odlet českým cestujícím, ale pobouřili nevládní organizace. Vzbudili totiž podezření, že se dopouštějí rasové diskriminace a že odlet do Velké Británie zakazují jen Romům.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Renáta Prátová, Jan Mišurec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme