Hendikepovaní nesouhlasí se změnami ve zdravotním a sociálním systému

Vláda a zákonodárci neberou dostatečný ohled na potřeby hendikepovaných občanů, když se plánují změny ve zdravotním a sociálním systému. Tvrdí to manifest, který dnes představila Národní rada osob se zdravotním postižením. Vadí jí třeba spoluúčast pacientů, kterou si podle ní hendikepování nemohou dovolit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

duchodce, senior, invalida, handicapovaní

duchodce, senior, invalida, handicapovaní | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„Především jsme chtěli politikům, ale i veřejnosti říct, že reforma sociálního systému vedla k chaosu, k tomu, že dochází k odebírání velkého počtu dávek osobám se zdravotním postižením,“ vysvětluje hlavní cíl manifestu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a pokračuje:

„Jsou jim odebírány průkazky. Nevalorizují se jednotlivé dávky, a dokonce některé jsou snižovány až na 50 procent. Ti lidé ztrácejí možnost integrovat se do společnosti, zůstávají na okraji. Hrozí jim velmi vážný propad do chudoby.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením v ČR, a Ferdinand Polák, náměstek ministra zdravotnictví

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák tvrdí, že ministerstvo vychází v maximální možné míře vstříc všem osobám, které vyžadují zdravotní péči.

„Ať už vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu, nebo proto, že mají chronické zdravotní postižení. Tam ten náš přístup je, domnívám se, rovný a naprosto korektní,“ říká Polák a dodává:

„My jsme jako ministerstvo poprvé nově definovali nárok pacienta, který tady dosud nebyl, upravujeme stávající zákony tak, jak si vyžaduje praxe.“ S úpravami v zákonech však předkladatelé manifestu nesouhlasí. Václav Krása uvádí konkrétní příklad.

Hendikepovaným vadí vysoká spoluúčast

„My jsme jasně deklarovali, že se problém týká i zvyšování spoluúčasti pacientů na lécích, na zdravotnických prostředcích. Ministerstvo nyní připravilo nový zákon, který výrazným způsobem zvyšuje spoluúčast pacientů při nároku na různé kompenzační pomůcky, ať jsou to vozíky, protézy či další prostředky,“ tvrdí Krása a doplňuje:

„Desetiprocentní spoluúčast je u těchto lidí prakticky nemožná. Protože to představuje několik tisíc korun a ti lidé takové peníze nemají. My jsme samozřejmě dali připomínky k návrhu zákona, ale nebyly ministerstvem zdravotnictví akceptovány.“

Polák spoluúčast obhajuje ekonomickou situací. „Všechny zákonné normy jsou dány k připomínkám, my jsme je obdrželi z mnoha míst. Je pravda, že všechny normy vycházejí z nějaké ekonomické reality České republiky,“ upozorňuje náměstek a uzavírá:

„A pokud mluvíme o spoluúčasti 10 procent, tak veškeré formy spoluúčasti vychází z toho, co si Česká republika může dovolit financovat. A financuje to z peněz, které vybere od svých občanů na zdravotním pojištění. Pokud bychom chtěli jakoukoli spoluúčast snížit, tak to povede k navýšení procenta odvodu zdravotního pojištění.“

Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme