Hendikepovaní pacienti oznámili další protest proti zdravotnické reformě

Hendikepovaní pacienti budou opět protestovat před ministerstvem zdravotnictví, demonstraci chystají na druhou polovinu března. Nelíbí se jim hlavně reformní návrhy šéfa resortu Leoše Hegra o dostupnosti zdravotní péče. Na společné tiskové konferenci jim vyjádřila podporu i Česká lékařská komora (ČLK).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením | Foto: Filip Jandourek

"Zatímco v listopadu měl být třeba praktický lékař dostupný do 25 minut jízdy autem, v lednu už se k němu pacient může drkocat 40 minut. Síť může být redukována tak drastickým způsobem, že na celou Českou republiku by stačily dvě plně vybavené nemocnice na úrovni dnešních fakultních nemocnic. Protože, pokud bude jedna v Praze a jedna v Brně, tak skutečně do tří hodin jízdy autem se obyvatelé celé České republiky do těchto nemocnic dostanou,“ řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Dostupnost péče bude zahrnuta v novém zákonu o zdravotních službách, který má platit od dubna. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy to budou mít pacienti k lékaři neúnosně daleko.

„Pro osoby se zdravotním postižením čtyřicet minut k praktickému lékaři je vzdálenost prakticky nedostupná, a pokud se jedná o další odbornosti, kdy ty vzdálenosti jsou určeny 180, 120 minut, znamená to, že ti lidé se vůbec k takové zdravotní péči nedostanou,“ varuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu se v poledních Ozvěnách dne vyjádřili předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením a Svazu pacientů hrozí, že se léčba koncentruje do několika velkých zdravotnických zařízení.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek však ubezpečuje, že autoři návrhu vycházeli z praxe a sítě zdravotnických zařízení, která tady je: „Stanovili jsme rozumnou rezervu, aby nevznikal další nárok na expandování kapacit, které již dnes jsou v našem systému dostatečné.“

„Koncentrace péče probíhá pouze v těch oblastech, kde je to smysluplné. Tedy například v centrové péči, u vzácných, náročných onemocnění. Ta jsou už dnes koncentrována ve specializovaných zařízeních,“ dodává.

Hendikepovaní pacienti se obávají, že se zhorší i časová dostupnost – délka čekání na jednotlivé výkony. „Časová dostupnost je dána jako určitá maximální míra, do které by se měl každý pacient dobýt svého práva na operaci, dokdy ten výkon bude stanoven,“ oponuje Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Krása komentoval výtky pacientů a lékařů vůči reformě i ve Světě o jedné

Zároveň upozorňuje, že návrhy na časovou i dojezdovou dostupnost jsou ještě v připomínkovém řízení.

Lenka Jansová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme