‚Škoda v řádu milionů.‘ Přívalové deště vyplavily i sklad státních hmotných rezerv u Heřmanova Městce

Pobočka Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce byla v neděli zasažena povodněmi. Jedná se o sklad, kde se nachází zásoby nafty a leteckého petroleje. V jedné z nádrží došlo k úniku nafty do jímky, ropné látky se dostaly do dešťové kanalizace, voda také poničila část areálu. „Přesnou výši škody zatím neznáme, ale určitě bude v řádu milionů,“ uvedl pro Radiožurnál předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Původní zpráva Kostelec u Heřmanova Městce (Aktualizováno: 22:56 15. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Heřmanově Městci přetekla hráz rybníka a zaplavila zámecký komplex | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas Pardubice

Heřmanův Městec o víkendu zasáhly prudké přívalové deště, kvůli kterým přetekla hráz rybníka. Voda pak zaplavila domov pro seniory, odkud hasiči evakuovali deset lidí. Nikomu z nich se nic nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásoby zdravotních pomůcek jsou nedostatečné, tvrdí předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr

Voda ale zasáhla také areál skladu státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce, jak uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál jeho předseda Pavel Švagr. „Bohužel, prudké přívalové deště poničily areál skladu. Ani pamětníci si takové deště nepamatují, to už je co říci,“ upřesnil.

Přesná škoda podle něj nyní ještě není známá, odhaduje ji však v řádu několika milionů korun. „Byly poškozeny koleje, utrhl se kus silnice. Do části tunelu, kde je podzemní nádrž, se dostala voda. Ta nádrž byla nazdvižena, a jak voda potom opadávala, tak bohužel došlo i k nějakému úniku nafty do jímky,“ popsal Švagr škody, které voda způsobila. Uvedl, že na místě jsou již hasiči, specializovaná firma a situace je nadále monitorována.

Ropné látky z areálu se pravděpodobně průsakem dostaly do dešťové kanalizace a odtud do potoka v Kostelci u Heřmanova Městce, norné stěny zatím kvůli vysokému průtoku není možné instalovat, řekl večer České televizi hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Kolik ropných látek uniklo, není podle něj zatím jasné. Hrozí znečištění studní v Kostelci, v úterý se v nich budou dělat rozbory vody. Hasiči níže po proudu hledají místa, kam by mohli norné stěny umístit, doplnil.

Podle šéfa hmotných rezerv uniklá nafta netvoří podstatnou část zásob pro Českou republiku. „Je to jen jeden z mnoha skladů, vlastní hmotě jako takové se nic nestalo,“ řekl Švagr. Dodal, že ostatní nádrže byly zkontrolovány a z výrazných ztrát zásoby nafty nemá obavu.

Andrea Kubová, Tomáš Pancíř, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme