Hezké Vánoce!

Český rozhlas přeje všem svým posluchačům hezké, klidné a radostné vánoční svátky. Opět přišly dny, kdy doceníme blízkost rodiny a přátel. Avšak i pro ty, kteří takové štěstí mít nemohou, přináší Český rozhlas paletu pořadů, z níž si může vybrat opravdu každý. Ctí duchovní i rodinný rozměr Vánoc. Přejme si, aby letošní Vánoce nebyly pro nikoho smutné, aby přinesly pro každého z nás zastavení a zamyšlení nad tím, co je v životě skutečně důležité a podstatné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce | Foto: Petra Mášová

Půlnoc Štědrého večera je časem, kdy katolická církev slaví za mimořádného zájmu veřejnosti narození Ježíše Krista. Radost, která tajemnou, v lidové zbožnosti až pohádkově vypadající událost doprovází, vyplývá pro jedny z víry ve vtělení Boha - pro jiné pak z atmosféry odpuštění a vzájemného obdarovávání, které k Vánocům neoddělitelně patří. Kardinál Miloslav Vlk věří, že by tyto svátky mohly zlepšit mezilidské vztahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Vlk: Vánoce

"Je zapotřebí k těm úsměvům přidat i podanou ruku, přidat i nápravu mezilidských vztahů i odpuštění. A najednou zjišťujeme, že tyto kroky vůči sobě navzájem dělají zázrak," zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Miloslav Vlk.

Ke Štědrému večeru se neodmyslitelně pojí vánoční zvyky a kouzla. Svůj původ mají ještě v pohanských dobách. Nejčastěji jsou spojeny s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Běžné je věštění osudu z jablka, rozkrojeného napříč po štědrovečerní večeři. Budoucnost se zjišťovala také z vlašských ořechů. Buď přímo z jádřince nebo se pouštějí skořápky se svíčkami v umyvadle. K nejstarším vánočním zvykům ale určitě patří lití olova a svobodné dívky házely pantoflem.

Mnozí lidé musejí Vánoce prožít ve zdravotnických zařízeních anebo na pracovištích. Hrachová polévka, bramborový salát a kuřecí řízky - tak bude vypadat štědrovečerní večeře českých vojáků v Kuvajtu. Podle kaplana protichemické jednotky Pavla Rumla se totiž Čechům v Perském zálivu nepodařilo sehnat kapra.

Vánoce slaví také čeští vojáci ze společného česko- slovenského praporu mise KFOR v Kosovu. Ty měl navštívit ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Kvůli špatnému počasí musel návštěvu u československé jednotky zrušil. Přání vojákům proto ministr poslal alespoň prostřednictvím Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Přání k Vánocům

"Přeji vám a dalším vojákům s českou vlajkou na rameni, kteří prožijí vánoční a novoroční svátky daleko od svých nejblizších, klid, mír a pohodu a hlavně návrat ve zdraví domů. Odvádíte skvělou práci a máte náš respekt a úctu," vzkázal ministr.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme