Policie prověřuje otravu žáků základní školy bonbony. Želé obsahuje látku HHC, která se vyskytuje v konopí

Policie prověřuje případ otravy několika žáků základní školy v Karlových Varech. Policisté zjistili, že žáci se předávkovali želé bonbony s obsahem látky HHC, což je kanabinoid, vyskytující se v konopí. V úterý o tom informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Churaňová. Intoxikované děti skončily v nemocnici. Látka HHC není v Česku zakázaná a dá se koupit například v pouličních prodejních automatech, například ve formě bonbonů.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská nemocnice se s případy předávkování touto látkou setkává stále častěji, uvedla na svém facebookovém účtu.

„Věc je v současné době ve fázi prověřování a zabývají se jí policisté z obvodního oddělení Karlovy Vary – Rybáře,“ uvedla policejní mluvčí. „Protože je látka běžně dostupná, policie doporučuje rodičům, aby děti poučili o nebezpečnosti HHC,“ doplnila.

Ovlivňují vědomí, ale ne tak jako tvrdé drogy. Česká vláda řeší, jak naložit s kratomem, CBD a HHC

Číst článek

„Karlovarská krajská nemocnice eviduje od počátku letošního roku pět případů předávkování dětí a mladistvých volně dostupným doplňkem stravy s obsahem HHC (převážně v podobě gumových medvídků) a nesčetně případů u dospělých. U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 až 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem,“ popisuje Karlovarská krajská nemocnice.

„V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace,“ dodává.

HHC neboli hexahydrokanabinol je derivát tetrahydrokanabinolu (THC), což je hlavní účinná látka v marihuaně.

Jde o přirozeně se vyskytující látku, ale může být vyrobena také synteticky. Podle policie jsou účinky HHC velmi podobné jako účinky THC – změna zrakového a sluchového vnímání, euforie, relaxační a povzbuzující účinky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme