Historické památky mohou být brzy beztrestně přestavěny. Hrozí jim ztráta ochrany ze strany státu

Až dvěma třetinám nemovitých památek v České republice hrozí, že přijdou o zákonnou ochranu a jejich majitelé je budou moci třeba přestavět. Pochybnosti vyvolal nedávný rozsudek Městského soudu v Praze. O situaci informovala sobotní Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn | Foto: Akil, Wikimedia Commons, licence Creative Commons

Podle Městského soudu byl dům v Dolním Javoří na Jičínsku zapsán na památkový seznam chybným postupem. Stavení na seznam v roce 1984 přidal okresní národní výbor, ale tehdejší zákon takové právo vymezoval jen krajskému. Ministerstvo kultury proti verdiktu podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

O zákonnou ochranu by mohly přijít památky, jejichž majitelé by vznesli dotaz k ministerstvu kultury. „V obdobných případech by ministerstvo kultury muselo rozhodovat obdobně, a tento závěr by tedy muselo promítnout ve všech případech, kdy by v budoucnu rozhodovalo,“ sdělila deníku mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Stejným způsobem jako dům v Dolním Javoří, což je místní část Lázní Bělohrad, v minulosti získalo ochranu zhruba 25 tisíc památek v Česku, třeba i hrad Pernštejn, klášter paulánů ve Vranově u Brna nebo domy v židovském ghettu v Třebíči.

Lázně Bělohrad, okres Jičín. Památník K. V. Raise u zámku | Foto: Prazak licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Památník K. V. Raise u zámku v Lázních Bělohrad

O situaci, která se týká objektů zapsaných na památkový seznam do roku 1988, podle MfD minulý týden jednali s ministerstvem kultury památkáři. „Situace se jeví děsivě. Památky by mohly být doslova vyrabovány. Případně rovnou zbořeny majiteli, kteří by využili toho, že jim za to nehrozí žádná sankce. Takových je samozřejmě celá řada,“ uvedl historik architektury Zdeněk Lukeš. Nejasná by byla situace u dotací na opravy památek, jestli je jejich vlastníci dostali oprávněně.

Památkáři mohou v případě, že ministerstvo nějakou budovu o ochranu svým vyžádaným rozhodnutím připraví, obratem znovu podat žádost o zapsání mezi památky, píše deník. Do doby, než řízení skončí, má v takovém případě stavba stejnou ochranu, jako by už památkou byla. Památkáři ale připouštějí, že pokud by se lidé snažili svoje nemovitosti památkové ochrany zbavit po stovkách, nemají šanci podávání nových žádostí stíhat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme