Historicky první žena ve velení české armády. Navrhnu jmenování generálky, napsal Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chce jmenovat první ženu v historii české armády do hodnosti generála. „Po čtvrtstoletí existence Armády České republiky je načase, aby součástí velení byla i žena,“ napsal na Twitteru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Stropnický | Foto: Filip Jandourek

„S 13 procenty patříme k zemím s velkým zastoupením žen v armádě,“ informoval ministr.

Konkrétní jméno předloží vládě. „Jmenování poté musí schválit prezident,“ dodal.

Stropnický nechtěl svůj návrh blíže komentovat. „Je to můj návrh vládě a poté hlavě státu. Není etické v takové fázi vynášet detaily,“ napsal v SMS zprávě ministr.

„Rozhodně není běžné generálku nemít,“ tvrdí Stropnický. „Jordánská armáda má čtyři.“ Podle něj ale nejde o nějaké kvóty. „Jde o to, že si to ženy v Armádě České republiky zaslouží za svou práci. Jde také o to konečně opustit zaostalé představy o tom, že ženy mohou být v armádě tak nanejvýš v kuchyni nebo na obvazišti,“ dodal.

„Byl nejvyšší čas něco takového navrhnout,“ myslí si Stropnický.

V členských státech NATO jsou podle mluvčího armády Jana Šulce generálky běžné. „Není to nic výjimečného, že by byly ženy v hodnosti generálů v aliančních armádách,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Šulc.

Hlava státu povyšuje vojáky, policisty a hasiče do generálských hodností dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a 28. října na Den vzniku samostatného Československa.

Armáda České republiky je od 1. ledna 2005 plně profesionální. K 31. prosinci 2015 měla 21 970 vojáků z povolání, z toho necelé tři tisíce tvořily ženy.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme