Historickým městem roku 2011 budou Chrudim, Kutná Hora nebo Uherské Hradiště

Chrudim, Kutná Hora a Uherské Hradiště. To jsou adepti na titul Historické město roku 2011. Jejich zástupci dnes na ministerstvu kultury představí své projekty regenerace městských památkových rezervací a zón. Vítěze budeme znát za týden, tedy 17. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sloup Proměnění Páně v Chrudimi | Foto: chrudimsky.navstevnik.cz

„Do soutěže se celkem přihlásilo 53 měst. Ta soutěžila po krajích a pak bylo vybráno 14 krajských vítězů. Celostátní komise, která je složena ze zástupců ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj a našeho sdružení, objela všech 14 krajských vítězů a pak rozhodla o těchto třech nominovaných městech,“ říká tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Květa Vitvarová.

Do soutěže se loni mohla přihlásit každá obec, která se zapojila do programu regenerace. Pořadatelé oceňují hlavně to, že se díky němu sdružují na opravy památek nejen státní a obecní peníze, ale také příspěvky samotného vlastníka objektu.

Historie soutěže spadá až do 90. let, kdy bylo založeno Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jedná se o zájmové dobrovolné sdružení měst, na jejichž území se nachází městská památková rezervace nebo zóna či jiná významná památka. Titul Historické město roku se udílí už 18 let a to právě za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který vyhlašuje resort kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soutěži mluvila na Rádiu Česko tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Květa Vitvarová

Hodnotí se také společenský život v daném městě, jak fungují spolky, jaká je provázanost mezi radnicí, podnikateli a občany.

„V Chrudimi nás okouzlila například dokončená rekonstrukce kostela sv. Josefa a klášterních zahrad. V Kutné Hoře pracuje na obnově množství občanských iniciativ a v Uherském Hradišti byla obnovena fasáda lékárny U Zlaté koruny, revitalizací tam prochází bývalá jezuitská kolej,“ dodává Květa Vitvarová.

Loni ho získalo jihomoravské Znojmo. Vítěze se, ne náhodou, dozvíme v předvečer Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. duben.

Alžběta Havlová, Ivana Šulcová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme