Historickým vlakem na Dobříš, nebo za barokem do Prahy?

Zveme vás na ďábelský večer do Tovačova, tradiční Majáles v Plzni, na výstavu Sláva barokní Čechie. Projedeme se i historickým vlakem a chybět nebudou ani informace pro vodáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okrašlovací spolek tovačovský dnes v podvečer zahájí tradiční ďábelský večer s tanečním rejem a pálením čarodějnic. Provázet jej bude řada programů pro děti a dospělé. Jak dodává ředitelka spolku Květa Zajícová, akce se bude konat v zámeckém parku v Tovačově. Začátek je v 17 hodin. Akce bude trvat asi do půlnoci.

Od rána také až do půlnoci potrvá zítřejší program Hutnického dne ve Třinci. Zve Ivo Sekanina, Český rozhlas Ostrava.

A ta bude ve znamení Nočního proudu Martina Hrdinky a Miloše Skalky.

Národní galerie otevírá výstavu Sláva barokní Čechie. Expozice najdete hned na několika místech: v Obrazárně Pražského hradu, v Klášteře svatého Jiří, ve Valdštejnské jízdárně a v Paláci Kinských. Výstava představuje umění, kulturu a společnost 17. a 18. století.

Vývoj české architektury v posledních deseti letech mapuje expozice v brněnském Domě umění. Výstava, nazvaná "Jen stavby - současná česká architektura", nabízí pohled na 60 vybraných příkladů z tvorby českých architektů. Ukazuje na fotografiích, plánech a několika modelech všechny stavební typy charakteristické pro vývoj architektury v daném období.

Premiéru inscenace jedné z nejhranějších Shakespearových her Sen noci svatojánské uvede zítra soubor jihlavského Horáckého divadla. Nastudoval ho v režii hostujícího uměleckého šéfa pražského Divadla ABC Milana Schejbala. Ten divácky vděčné dílo pojal s mladým souborem jako drama vášní.

Výstava portrétů osobností Benešovska zdobí od tohoto týdne dvoranu benešovské radnice. Obrazy namaloval malíř Zdeněk Jiroušek. Město chce postupně vytvořit portrétní galerii osobností, které pocházejí z Benešovska nebo v regionu působily. Například arcivévoda František Ferdinand d'Esté, který nechal do současné podoby přestavět zámek Konopiště s rozsáhlým parkem.

Tradiční studentský Majáles začal v Plzni Klubavým čtvrtkem sice už včera, ale pokračuje až do posledního dubnové dne. Dnes to je Královský pátek, jehož hlavní program se odehraje odpoledne na náměstí Republiky. Jeho organizátorem je opět Stavovská unie studentů. Podrobnosti má Jana Mertová:

Sezónu o víkendu zahájí Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici na Hodonínsku. Jak dodává Vlasta Ondrušová z Ústavu lidové kultury, nejprve bude na programu vernisáž výstavy "Lidé a krajina", která začne ve 14 hodin.

Strážnický skanzen zahrnuje pětašedesát lidových staveb z různých oblastí jihovýchodní Moravy. Unikátem je vinohrad s devadesáti odrůdami moravských vín. Na otevření sezóny se tam můžete vydat v neděli odpoledne.

Rytíři a šermíři nejrůznějších řádů se spolu se svými družinami setkají zítra v Libušíně u Kladna. Uskuteční se tady desátý ročník tradiční bity, které se účastní stovky příznivců dobových zbraní. Program zahájí v 11 hodin otevření historické tržiště. Na programu bude také rytířský turnaj na koních anebo ukázky dobových tanců a kejklířů. Jubilejní ročník zpestří svou ohnivou show držitel několika světových rekordů Petr Fiedor. Historická bitva v Libušíně u Kladna vzplane v 15 hodin.

O víkendu vyvrcholí v Plzni přehlídka domácí filmové tvorby Finále Plzeň 2001. Součástí festivalu je výstava výtvarných prací režiséra Juraje Jakubiska v Univerzitní galerii, výstava herce Jiřího Suchého v Galerii 21 i společná expozice českého fotografa Františka Kučery a německé malířky Eleny Kühnové v mázhauzu plzeňské radnice.

Litvínovský klub Otevřený svět bude o víkendu patřit "Nonstop Blues". Představí se zde řada českých a německých skupin. Začátek je dnes i zítra ve dvacet hodin.

Žďár nad Sázavou bude celou neděli patřit kulturnímu festivalu Pocta Santinimu. Například ve 13 hodin v klášteře Nanebevzetí Panny Marie přiblíží František Malý vývoj žďárské klášterní hudby. Poté bude znít koncert chrámových varhan. O půl třetí budou v Zámku představeny historické nástroje.

Na výlet historickým vlakem se můžete vydat zítra z Prahy na Dobříš. Jak dodává Petr Tesař z tiskového oddělení Českých drah, o zábavu bude postaráno.

Ještě jednou připomínám, že souprava vyjíždí ze zmíněné stanice Praha-Braník v sobotu o tři čtvrtě na deset.

Podmínky pro vodáky na našich řekách jsou velmi dobré a počasí, jak se zdá také už obléklo jarní kabát. Více o stavu českých a moravských vod Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme