Hladiny řek na jihu Čech stoupají

Přispělo k tomu hlavně citelné oteplení, které rozpouští sníh. Odpoledne bylo například na Šumavě v nadmořské výšce 1000 metrů kolem sedmi stupňů nad nulou. Přidal se i déšť, který později ustal. První stupeň povodňové aktivity už překročila řeka Blanice na Písecku v obcích Heřmaň a Putim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dešťové kapky | Foto: Jan Rosenauer

Starosta Heřmaně Jaroslav Bečvář k tomu říká: "My tu máme sice první stupeň povodňové pohotovosti, ale výška hladiny Blanice je zatím 80 centimetrů. Problémy vznikají až když výška hladiny bude tak 1 metr 50 centimetrů. Rezerva je teď bohatá a problémy nejsou žádné."

Mimo koryto se už řeka Blanice místy ocitla v Putimi, ale lidem naštěstí neškodí. "Zatím to žádnou neplechu nenadělalo," říká starosta obce Ladislav Šabat. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla odpoledne také řeka Stropnice na Českobudějovicku u Pašínovic.

Hladiny řek na jižní Moravě v neděli zůstávaly klidné. Důsledkem tání sněhu a dešťových srážek však stále hrozí vylití některých toků ze břehů. Podle mluvčí Povodí Moravy Dany Maixnerové se situace zřejmě zhorší během pondělí.

"Pokud bude i nadále pršet, dá se předpokládat, že v pondělí mohou přijít vyšší stupně povodňové aktivity na Jihlavě, na Svratce, ale i Morava by se mohla zvýšit, protože očekáváme, že přijde více vody i z Jeseníků a Beskyd," říká Maixnerová.

Ivan Mls, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme