Hladiny řek pomalu klesají

Hladiny řek na východě Čech zvolna klesají. Třetí stupeň - stav ohrožení platil ve středu večer na Labi v Němčicích na Pardubicku, v Brandýse a Ústí nad Labem a na Cidlině v Sánech na Nymbursku. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, vodohospodáři evidovali v sedmi úsecích povodí, nejnižší stupeň, bdělost, na devíti místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Labi | Foto: Libor Zavoral

Kromě Orlice a Cidliny hladina všech přítoků Labe klesá. Hladina v obou řekách má ve středu dosáhnout vrcholu. V povodí Labe platí stále nejvyšší povodňový stupeň, stav ohrožení, na čtyřech úsecích. V Ústí nad Labem je stále zaplavena hlavní silnice ve směru Praha-Děčín. Právě tam a na Labi v Němčicích na Pardubicku, na Orlici v Týništi na Rychnovsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku a Sánech na Nymbursku platil třetí povodňový stupeň. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, byl vyhlášen na sedmi místech povodí Labe a nejnižší stupeň, bdělost, na 17 úsecích. Hladina v Labi ve středu dopoledne dosahovala svého vrcholu mezi Pardubicemi a Přeloučí. Pod Přeloučí a na dolním úseku voda v Labi stále mírně stoupá. S poklesem hladiny na přítocích Labe se také zmenšují rozlivy, které v úterý na několika místech zaplavily domy a rekreačních chaty.

Tento stav neohrožuje osoby ani jejich majetek, pouze omezuje v některých místech dopravu. V Děčíně je pod vodou komunikace mezi Dolním a Prostředním Žlebem a kvůli tomu přesunuli hasiči své stanoviště do Prostředního Žlebu.

Druhý stupeň povodňové aktivity, odvolali v pondělí ráno na řece Ohři v Karlových Varech. Pohotovost trvá na Ohři v Lounech, na odtoku z Nechranické přehrady na Chomutovsku a na odtoku z vodního díla Skalka v Chebu a hladiny sledovaných toků by měly postupně klesat. Kromě Ohře v Karlových Varech dosáhly hladiny potoků a řek v povodí Ohře úrovně prvního stupně na dalších pěti místech, a to v okresech Sokolov, Teplice, Cheb a Česká Lípa.

Vzestup hladiny v řece Moravě se v úterý zpomalil; na Olomoucku, Litovelsku a v jižní části okresu Šumperk stále platí druhý stupeň povodňové aktivity. Vodohospodáři předpovídají, že průtok vody v korytě Moravy by měl dnes dosáhnout svého vrcholu. Záplavy ale nehrozí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme