Hladiny řek pomalu klesají

Hladiny řek na východě Čech zvolna klesají. Třetí stupeň - stav ohrožení platil ve středu večer na Labi v Němčicích na Pardubicku, v Brandýse a Ústí nad Labem a na Cidlině v Sánech na Nymbursku. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, vodohospodáři evidovali v sedmi úsecích povodí, nejnižší stupeň, bdělost, na devíti místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Labi | Foto: Libor Zavoral

Kromě Orlice a Cidliny hladina všech přítoků Labe klesá. Hladina v obou řekách má ve středu dosáhnout vrcholu. V povodí Labe platí stále nejvyšší povodňový stupeň, stav ohrožení, na čtyřech úsecích. V Ústí nad Labem je stále zaplavena hlavní silnice ve směru Praha-Děčín. Právě tam a na Labi v Němčicích na Pardubicku, na Orlici v Týništi na Rychnovsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku a Sánech na Nymbursku platil třetí povodňový stupeň. Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, byl vyhlášen na sedmi místech povodí Labe a nejnižší stupeň, bdělost, na 17 úsecích. Hladina v Labi ve středu dopoledne dosahovala svého vrcholu mezi Pardubicemi a Přeloučí. Pod Přeloučí a na dolním úseku voda v Labi stále mírně stoupá. S poklesem hladiny na přítocích Labe se také zmenšují rozlivy, které v úterý na několika místech zaplavily domy a rekreačních chaty.

Tento stav neohrožuje osoby ani jejich majetek, pouze omezuje v některých místech dopravu. V Děčíně je pod vodou komunikace mezi Dolním a Prostředním Žlebem a kvůli tomu přesunuli hasiči své stanoviště do Prostředního Žlebu.

Druhý stupeň povodňové aktivity, odvolali v pondělí ráno na řece Ohři v Karlových Varech. Pohotovost trvá na Ohři v Lounech, na odtoku z Nechranické přehrady na Chomutovsku a na odtoku z vodního díla Skalka v Chebu a hladiny sledovaných toků by měly postupně klesat. Kromě Ohře v Karlových Varech dosáhly hladiny potoků a řek v povodí Ohře úrovně prvního stupně na dalších pěti místech, a to v okresech Sokolov, Teplice, Cheb a Česká Lípa.

Vzestup hladiny v řece Moravě se v úterý zpomalil; na Olomoucku, Litovelsku a v jižní části okresu Šumperk stále platí druhý stupeň povodňové aktivity. Vodohospodáři předpovídají, že průtok vody v korytě Moravy by měl dnes dosáhnout svého vrcholu. Záplavy ale nehrozí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme