Hladiny řek se snižují, meteorologové odvolali povodňovou výstrahu

Český hydrometeorologický ústav zrušil povodňovou výstrahu. Původně měla platit do pátečního podvečera. Pokračují totiž poklesy hladin řek a hydrologové už nepředpokládají nebezpečí dalších vzestupů. Stupně povodňové aktivity ale zůstávají v platnosti hlavně na dolních tocích. Voda totiž ustupuje jen pomalu. Na některých místech v okolí řek Labe, Ohře, Lužnice a dolních částech Jihlavy, Svratky a Moravy platí stále nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí. Někteří lidé se i přes ustupující vodu dosud nemohou vrátit do svých domovů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecký park v Lednici na Břeclavsku

Zámecký park v Lednici na Břeclavsku | Zdroj: ČTK

Labe v Ústí nad Labem by se mělo o víkendu dostat na úroveň sedmi set dvaceti centimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity se ale podle hydrologů udrží až do konce příštího týdne. Už v pátek by se měli do svých domovů vrátit první evakuovaní lidé z Veslařské ulice v Neštěmicích. Nejdřív si ale musí jejich domy prohlédnout statik a kontrolovat se budou i elektrické a plynové rozvody.

V Ústí nad Labem se už zlepšila i doprava. Ve tři hodiny ráno byl otevřen Mariánský most, po Benešově mostě se opět jezdí v obou pruzích. Postupně se na své obvyklé trasy vrací i městská hromadná doprava, průjezdná je i silnice na Děčín na střekovské straně, ale jen od Olšinek po Malé Březno, pak už je pod vodou.

Na pokles Labe se připravují i obyvatelé obce Dolní Zálezly na Ústecku. "Teď nás čeká podle poklesu Labe hlavně úklid obce, což budou zajišťovat zřejmě technické služby města svými dopravními a čistícími prostředky. Pro občany se zajišťuje humanitární pomoc. Důležité je dát jim čerpadla a sušičky," řekl Českému rozhlasu starosta obce Miroslav Suchý.

Klesá také hladina řeky Moravy v Olomouci a lidé začínají uklízet spoušť, kterou voda napáchala. Začíná se také s vysušováním domů. Šéf skupiny krizového zásobování v Olomouci Aleš Horák potvrzuje, že radnice lidem může potřebné přístroje půjčit. Další vysoušeče mají hasiči a nabízejí se i dobrovolníci.

"Nabídky jsou řádově ve stovkách od různých organizací i jednotlivců. Distribuci zajišťují dvě místa. Jedno je v Černovíře a druhé místo je v Chomoutově," řekl Horák.

V lokalitách, které se stále potýkají s velkou vodou, posiluje hlídky břeclavská policie. Domy, z jejichž sklepů se musí takřka nepřetržitě odčerpávat voda, totiž zůstávají i přes noc otevřené a mohly by se stát terčem zlodějů.

Přestože nápor vody přitékající po řece Dyji je už podstatně nižší než v předchozích dnech, břeclavští budou mít podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka plno práce ještě několik dnů. "Je to největší množství bodů, které zde historicky bylo, a proto musíme počítat přibližně s týdenní dobou, než si budeme moci říct, že Břeclav je zabezpečena," vysvětlil.

Také řeka Lužnice stále pomalu klesá a lidé se začínají vracet do svých domovů. Ve Veselí nad Lužnicí sice voda z většiny ulic skutečně ustoupila, nicméně povodňový stav je zde stále aktuální. Zaplavených je ještě šest ulic. Většina lidí postižených velkou vodou zůstává i nadále u příbuzných, známých, v hotelu a podobně, zatím se nemají kam vrátit. Jejich domy jsou totiž v neobyvatelném stavu.

Vláda prodloužila stav nouze a šéf Poslanecké sněmovny vyhlásil stav legislativní nouze

Vláda prodloužila vyhlášený stav nouze v sedmi krajích do 19. dubna. Ministr vnitra František Bublan vysvětlil, že opatření přijala vláda ne proto, že by hrozilo další nebezpečí, ale proto, že nouzový stav umožňuje lépe řešit krizové situace. "Možná lépe řešit i povodňové situace. Dává větší pravomoci ústřednímu krizovému štábu, jakým způsobem budou rozdělovány technické pomůcky na odstraňování těchto škod," dodal ministr.

Státní správa hmotných rezerv připravuje pro postižené oblasti dezinfekci a další vysoušeče a úpravny vod. Stav nouze umožňuje například zaměstnávat firmy bez výběrových řízení.

Také Poslanecká sněmovna projedná vládní předlohy na získání peněz ke krytí povodňových škod podstatně rychleji než obvykle. Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek totiž podle očekávání vyhověl žádosti vlády a vyhlásil stav legislativní nouze - ten bude platit do 28. dubna. Takové opatření umožní přijmout zákon i za jeden den. V úterý 18. dubna přitom Poslanecká sněmovna zahajuje schůzi. Už příští týden by se měl předlohami zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Šéf Sněmovny mu dal lhůtu do příštího pátku.

Oběti záplav mohou žádat o výhodné státní půjčky. Elektrárenská skupina ČEZ zlevní zaplaveným domácnostem, které měly nebo mají zaplavené své domy, na dva měsíce elektřinu. Na likvidaci povodňových škod chce vláda vytvořit až patnáctimiliardový fond, do kterého bude žádat příspěvek od Evropské investiční banky.

Uvažuje se i o odškodnění lidí, kteří se budou chtít odstěhovat z povodňových oblastí. Vláda vyčlení zvláštní fond. Z jeho prostředků zaplatí lidem, kteří se rozhodnou dobrovolně vystěhovat z několikrát zatopených domů. Pokud ale nebudou chtít odejít, vláda zřejmě jejich nemovitosti vyvlastní, říká ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

"To vyvlastnění považuji za absolutně krajní řešení. Vždy je potřeba hledat nějaká jiná řešení, ale tam, kde to ohrožuje životy jiných a nebo to výrazným způsobem poškozuje města, tak tam asi jiného zbytí nebude," vyjádřil se Martínek.

Více na SPECIÁLU Povodně 2006.

Miroslav Zimmer, Jan Kopřiva, Vilém Janouš, Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme