Hladiny řek stále stoupají. Déšť ustane během dopoledne

Řeky v Libereckém, Ústeckém, Královéhradeckém a nově i Středočeském kraji stále stoupají. Český hydrometeorologický ústav krátce před čtvrtou hodinou ranní vydal varování před povodňovým ohrožením pro Středočeský a Liberecký kraj. Výstraha platí do sedmé hodiny ranní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná říčka (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Kopecký

Hladiny řek Mandavy ve Varnsdorfu, Smědé v Předlánce, Jiřice v Mníšku, Ploučnice ve Stráži pod Dalekem, Labe v Brodě a Kamenice v Srbské Kamenici jsou na třetím povodňovém stupni a dále stoupají. Vzhledem k přetrvávajícím srážkám došlo k překročení třetího stupně povodňové aktivity i na Mrlině ve Vestci. V nejbližší době se očekává dosažení třetího stupně na Ploučnici v České Lípě.

Meteorologové varují i před stoupáním hladin na dalších místech, například na Labi na přehradě Les Království, ohrožen je i Jičín, kterým protéká řeka Cidlina.

Druhý povodňový stupeň platí na čtrnácti místech v severních Čechách a na říčce Rokytná v Moravském Krumlově.

První povodňový stupeň, tedy stav bdělosti, hlásí v Libereckém kraji na Labi, přesněji na Labské, na Jizeře, na Dolní Sytové a v Jablonci nad Jizerou. Zvedá se i hladina na Metuji u Krčína či Labe u Děčína. První stupeň hlásí i Sázava u Kácova, Doubrava Žleby, Želivka u obce Želiv.

První povodňový stupeň je i v Olomouckém kraji na Moravě u obce Raškov, v Jihomoravském kraji na Želetavce u Jilemnice.

Voda se na mnoha místech vylila z břehů také na silnice a ohrožuje dopravu.

Podle meteorologa Mariána Sandeva by se ale situace měla postupně zlepšovat:

„Na severu republiky by měly srážky během dopoledne ustávat. Hladiny řek budou kolísat v závislosti na intenzitě srážek na úrovni třetího stupně povodňové aktivity. Během dopoledne pak vzhledem k ustávání srážek v této oblasti budou hladiny pozvolna klesat.“

Lubica Bergmanová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme