Hladiny řek stoupají - na Sázavě platí stav ohrožení

Dešťové srážky a tající sníh zvedají hladiny řek u nás. Stav ohrožení, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity, byl vyhlášen na řece Sázavě v Chlístově na Havlíčkobrodsku. Druhý stupeň povodňové aktivity večer platil na více než dvaceti místech, voda ale dosud větší škody nezpůsobila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná  Dyje v Podhradí

rozvodněná Dyje v Podhradí | Zdroj: ČTK

Hladina Sázavy na Vysočině stoupala během dne velmi rychle, až o 20 centimetrů za hodinu. Napomohl tomu tající sníh a déšť. Zastupitel Chlístova Jiří Sláma ale obavy z povodně nemá. "Pod námi, pod skálou, se řeka rozlila, ale naštěstí Chlístov je vysoko nad řekou. Dole se to na loukách rozlije, tam to vypadá ošklivě. Hasiči kontrolovali hlavně železniční most, jestli tam nejsou nějaké naplavené klacky nebo stromy; lidi to neohrožuje," řekl Sláma Českému rozhlasu.

Hodně vody je vedle Vysočiny i na jižní Moravě, kde rovněž meteorologové vyhlásili výstrahu povodňového ohrožení. Třetího povodňového stupně, stavu ohrožení, by mohla podle modelové předpovědi ještě v noci dosáhnout řeka Dyje v Podhradí na Znojemsku.

Hladiny mnoha řek mají v příštích hodinách dál stoupat. Celkově vydali meteorologové varování pro osm krajů. V Královéhradeckém platí povodňová bdělost, s vysokým rizikem vzniku povodní musí počítat ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji pak meteorologové vyhlásili extrémní stupeň nebezpečí.

Protipovodňová opatření začala připravovat i Praha. Magistrátní krizový štáb rozhodl o vyklízení náplavek v Praze 1, 2 a 5. Během pátečního rána by také mělo dojít k uzavření protipovodňových vrat na Čertovce. Zastavena bude i lodní doprava před a za Prahou. Zvýšení průtoku Vltavy v metropoli se očekává během pátečního dopoledne. Podle mluvčího magistrátu Jiří Wolfa ale žádné aktuální nebezpečí Pražanům nehrozí.

Pršet má i v nadcházejících dnech. Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Pavel Prouza, Marika Táborská, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme