Hladiny řek v Moravskoslezském kraji dál stoupají, Bečva dosáhla třetího povodňového stupně

Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou dosáhla v podvečer třetího povodňového stupně, v Dluhonicích je druhý stupeň. Voda však již pomalu kulminuje. Důvodem vzestupu hladin je vydatný déšť v Beskydech, řekla v pátek Alena Tížková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na Přerovsku se podle hasičů na některých místech řeka rozlila z koryta. Na řece Moravě je situace stabilizovaná.

Ostravsko (Aktualizováno: 19:21 28. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V Teplicích nad Bečvou je dosažen druhý stupeň povodňové aktivity, Bečva ještě nadále stoupá. Kulminaci očekáváme v odpoledních až večerních hodinách. Na Bečvě v Dluhonicích je dosažen první stupeň, i tam vzestupy také pokračují. Kulminaci tam očekáváme v nočních hodinách, řeka by tam podle našich odhadů měla dosáhnout maximálně druhého stupně povodňové aktivity,“ uvedla Tížková.

Řeka Lubina v Kopřivnice. Na fotce při 2. stupni povodňové aktivity, nyní už 1. SPA | Foto: Michal Polášek

Podle meteorologů na Přerovsku dotéká voda po vydatných srážkách v Beskydech. Srážky tam však už ustaly. „Postupně to tam bude kulminovat a klesat, dolní části Bečvy budou zatím stoupat a kulminaci očekáváme v nočních hodinách i tam, do rána už by hladiny toku měly zase klesat,“ doplnila Tížková. ČHMÚ varoval, že Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku v nejbližších hodinách překročí třetí povodňový stupeň a zřejmě ho dosáhne také v Dluhonicích v Přerově.

Ondřejnice v hukvaldské části Rychaltice | Foto: Michal Polášek

Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové zatopila voda na Přerovsku místní hřiště v Ústí, komunikaci mezi Hustopečemi nad Bečvou a Němeticemi na Vsetínsku a cyklostezku mezi Hranicemi a místní částí Rybáře. Hasiči mají již za sebou i řadu zásahů, uvolňovali koryta, jezy i propusti a ze zatopené silnice vyprošťovali u Hustopečí uvízlé auto. „I přes těchto několik zásahů hasičů je situace na Přerovsku relativně stabilní, podle posledních informací nehrozí masivní rozlití řeky Bečvy a zatopení obytných částí měst a vesnic,“ řekla Hacsiková. Situace by se podle ní měla postupně zlepšovat.

Naopak na řece Moravě výrazné vzestupy odborníci neočekávají. „Na horní Moravě v Olomouckém kraji je situace stabilizovaná, teplota na vrcholcích Jeseníků je po nulou, toky jsou setrvalé, mírně kolísavé,“ uvedla ráno meteoroložka. Povodňového stupně nedosáhla řeka na žádném z míst ani přes den.

Rozvodněná Bečva v obci Ústí | Foto: Lenka Kratochvílová

„V Kopřivnici hasiči dnes ráno (v pátek, pozn. red.) vyčistili náplavami ucpaný potok a v Polance nad Odrou vyjela jednotka dobrovolných hasičů k monitoringu vodního toku Polančice," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Podle Vlčkové se bude situace zhoršovat. V Držkovicích na Opavsku může Opava také dosáhnout až třetího stupně povodňové aktivity. Na Olši by podle prognóz měl platit druhý stupeň. Na ostatních místech povodí by se měly udržet první, popřípadě druhé stupně.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme